تور خارجی و تور داخلی ارزان قیمت در توریابی
جذاب ترین فستیوال های جزیره بهشتی سریلانکا

جذاب ترین فستیوال های جزیره بهشتی سریلانکا

۱۳۹۵/۱۲/۰۵
در سفر به مروارید اقیانوس هند با توریابی همراه باشید تا با هشت جشنواره مهیج در تور سریلانکا آشنا شوید!

فستیوال راز دندان مقدس بودا (Esala Perahera)


فستیوال راز دندان مقدس بودا (Esala Perahera)


در شهر کندی سریلانکا از یک جشن مهیج 10 روزه همراه با فیل ها لذت ببرید! شما شاهد رژه ده ها فیل در جالب ترین فستیوال سریلانکا خواهید بود.
رقص همراه با کوبش پیاپی طبل ها و غباری از عود در هوا همگی به افتخار باارزش‌ترین دارایی کشور سریلانکا یعنی «دندان مقدس بودا»!
در زمان این فستیوال بزرگ و تماشایی، رقصنده هایی با لباس های سنتی، طبل کوبی های پی‌درپی و عطر مست کننده ی عودها برای بزرگداشت دندان مقدس بودا، همه این ها در کنار هم به شما احساس بودن در زمان باستان در میان بومیان و قبایل بودائی را می دهد. تجربه ای تکرار نشدنی که فقط می توانید در تور سریلانکا و جاذبه های توریستی سریلانکا تجربه کنید. البته این را باید اضافه کنیم که شما در این مراسم آزاد هستید که برقصید و فیلم و عکس یادگاری بگیرید.
تاریخچه فستیوال راز دندان مقدس بودا به یک باور و یا افسانه قدیمی در مورد بودا برمی‌گردد که طبق آن حدود ۱۷۰۰ سال قبل یکی از دندان های بودا در زمان تدفین وی دزدیده شده و به‌صورت قاچاقی به سریلانکا برده شد. امروزه، این اثر مقدس سمبلی برای کشور سریلانکا به شمار می رود و در مقدس ترین معبد این کشور یعنی دالادامالیگاوا (زیارتگاه دندان) نگهداری می شود.
در شکل کنونی این جشن الهه های هندو نیز با مراسم درهم آمیخته اند و در حال حاضر معابد هندو مبدأ چهار رژه جشن هستند. در هر شب یک رژه برگزار می شود و با ادامه پیدا کردن فستیوال دسته‌ها طولانی تر، جمعیت بیشتر و جشن رنگارنگ تر می شود. رژه ها پر از صحنه های تماشایی و هیجان انگیزاند. بوی دسته‌گل‌های یاس و یاسمن و بخارهای پراکنده در هوا را استشمام می کنید؛ با ضربات پی‌درپی طبل شما نیز به حرکت واداشته می‌شوید؛ در لذت رقاصان و فیل های آراسته به لباس‌های سنتی غرق می شوید و هنگامی‌که زنجیره پوسته های شعله ور نارگیل در هوا تاب می خورند و مردانی شلاق به دست با هر ضربه تازیانه شیاطین را از بیخ گوش تماشاچیان دور می کنند نفستان در سینه حبس می شود.

جشن رقص های محلی کندی


جشن رقص های محلی کندی

جشن های دائمی کندی سریلانکا!
اگر دوستدار موسیقی هستید و به تماشای رقص های محلی هم علاقه مندید، کندی جای مناسبی برای شما است! در کنار دریاچه این شهر سالنی برای تماشای رقص و جشن های محلی در سریلانکا قرار دارد که هرروز بعدازظهر با پرداخت مبلغی به‌عنوان ورودیه می توانید برای دیدن رقص بومی نواحی مختلف سریلانکا به آنجا بروید. از نکات جالب و خاص این جشن  این است که در این رقص ها از صورتک های مختلف استفاده می شود که هر یک نماد بخصوصی است و هر یک از رقص ها نیز برای خود اسمی دارد.

جشنواره اولین بازدید بودا (Duruthu Poya)


 جشنواره اولین بازدید بودا (Duruthu Poya)

این جشن به منظور قدردانی از اولین سفر بودا به سریلانکا در حدود بیست و پنج قرن پیش برگزار می شود و نشانگر آغاز بودائیسم در این کشور است. هرساله در اولین ماه سال هنگام کامل شدن ماه در آسمان شب، بومیان سریلانکا کسب‌وکار خود را رها کرده و به جشن و تفریح مشغول می شوند. مردم سریلانکا شایسته می دانند در این روز تنها به اعمال عرفانی و مراسم مذهبی بپردازند. این جشنواره هرساله در ماه ژانویه برگزار می شود.

جشنواره قدردانی از سوریا (Thai Pongal)


جشنواره قدردانی از سوریا (Thai Pongal)

این جشن هرساله در اواسط ماه ژانویه در هنگام برداشت کامل برای شکرگزاری و قدردانی از خورشید و گاو و محصول فراوان برگزار می شود. شما می توانید با خرید تور سریلانکا در زمان مناسب در این فستیوال سریلانکا حضور داشته باشید. به مدت زمان سه روز، شور و شوق و زیبایی این جشن سراسر سریلانکا را فرامی گیرد و مردم به جشن و شکرگزاری برای ادای احترام به خورشید «سوریا» می پردازند. یکی از نمادهای این جشنواره گاو است که برای مردم سریلانکا جایگاه ویژه ای دارد و یکی از ملزومات اصلی کشاورزی است. جوان ترین و حتی پیرترین اعضای خانواده همگی در این جشن شرکت می کنند، ازاین‌رو می توان گفت فستیوال سوریا سریلانکا یک جشن خانوادگی است.

جشنواره شیوا (Maha Shivarathri)


جشنواره شیوا (Maha Shivarathri)

همان طور که از نام آن مشخص است، ماها شیواراتری یا پادماراجاراتری (Padmarajarathri) به معنی شب بزرگ شیوا و یا شب شیوا است. این جشنواره به منظور احترام به الهه شیوا در همه جا شناخته شده است. در تقویم هندو این فستیوال زیبا زمان یادآوری چند افسانه مربوط به شیوا و نشان دادن مهر خود نسبت به بندگانش است. شرکت کنندگان در این مراسم بعد از استحمام و تصفیه کردن روح خود در سپیده‌دم در لباس های آراسته و تمیز به سمت معبد شیوا حرکت می کنند. درحالی‌که یک گلدان برای نماد مهربانی شیوا در دستانشان است. پس از رسیدن به معبد گلدان ها را به معبد تقدیم می کنند و در این زمان می توان صدای زنگ معابد را همراه با فریادهای مردم شنید. در تمام طول شب مراجعین به شب‌زنده‌داری می پردازند.
برخی از مراسم جشنواره شیوا بسیار جالب و دیدنی هستند. مثلاً بعضی از مردم سریلانکا برای اجرای مراسم مذهبی به شکل الهه ای بنام آنیکونیک (aniconic) درمی‌آیند و یک چشم سوم روی پیشانی خود نقاشی می کنند. همچنین ماری به دور گردن خود انداخته و نوارهای سبز رنگی به دور موهای خود می آویزند که نماد رودخانه جریان دار است.
تماشای نمایش این گروه از مردم برای شما بسیار جالب خواهد بود. در تمام طول شب رقص و موسیقی ادامه دارد زیرا براساس یک افسانه باستانی، شیوا با خوردن زهرمار به خواب مرگ می رود و برگزارکنندگان سعی دارند با این شور و هیجان از خوابیدن او خودداری کنند. شما می توانید هرساله در ماه فوریه از حضور در این جشنواره پر از موسیقی و رقص و آواز در سریلانکا لذت ببرید!

جشنواره مدین پویا (Medin Poya)


 
جشنواره مدین پویا (Medin Poya)


زمان: ماه مارس
میدن پویا روزی است که بودا، پدرش یعنی پادشاه سودودهانا (Suddodhana) را برای اولین بار به‌طور رسمی و روشن ملاقات کرد.

جشنواره سینهالا (Sinhala) و تحویل سال نو


جشنواره سینهالا (Sinhala) و تامیل سال نو

زمان: ماه آوریل
جشنی است که هرساله به مناسبت پایان فصل برداشت محصول در سریلانکا برگزار می شود.

جشنواره چراغ ها (Vesak Poya)


جشنواره چراغ ها سریلانکا

زمان: ماه می
این جشن یادآور سه مرحله ی مهم از زندگی گوتاما بودا یعنی تولد، روشنگری و نیروانا پس از مرگ است!
۱۷۸۵ ۱۳۹۵/۱۲/۰۵ منابع : فاینداتور / فاینداتور
نظرات کاربران
دیدگاه
Loading