تور خارجی و تور داخلی ارزان قیمت در توریابی
قدیمی ترین شهرها سکونتگاه های اولیه انسان ها کدامند؟

قدیمی ترین شهرها سکونتگاه های اولیه انسان ها کدامند؟

۱۳۹۶/۰۷/۲۶

شوش پنجمین شهر قدیمی مسکونی جهان


شهر تاریخی شوش به عنوان یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان در تیر ماه سال 1396 به ثبت جهانی سازمان یونسکو رسید. شوش رتبه پنجم در بین شهر های قدیمی جهان به خود اختصاص داده است. جالب است بدانید بیشتر شهرهای قدیمی و متمدن دنیا در منطقه خاورمیانه قرار دارند. ما در این مطلب به شما 20 شهر باستانی که قدیمی ترین شهرهای مسکونی روی زمین هستند معرفی خواهیم کرد:

1-اریحای فلسطین- Ariha


تاریخچه سکونت در این شهر (اریحا) به 9 هزار سال قبل از میلاد می رسد. اریحا قدیمی ترین شهر جهان است که همچنان زندگی در آن ادامه دارد باستان شناسان بقایای 20 سکونتگاه باستانی متعلف به 11 هزار سال قبل از میلاد را در این شهر کشف کرده اند. این شهر در نزدیکی رود اردن در کرانه باختری قرار دارد و امروزه حدود 20 هزار نفر در آن ساکن هستند.

2-جبیل لبنان- jibel


قدمت سکونت در جبیل به 5 هزار سال قبل از میلاد می رسد. این شهر با نام جبال به عنوان دومین شهر قدیمی مسکونی دنیا، توسط فینیقی ها بنا شد و سپس توسط تجار یونانی که برای تجارت پاپیروس به این شهر می آمدند، بیللوس نامیده شد. جبیل دارای قسمت های باستانی شامل معابد فینیقی ها، قلعه بیبلوس و کلیسای سنت جان که در قرن 12 توسط صلیبی ها بنا شد و یک دیوار مرتبط به قرون وسطی است. جشنواره بین المللی این شهر یکی از جاذبه های مدرن گردشگری آن به حساب می آید.

3-حلب سوریه- halab


سومین شهر قدیمی مسکونی حلب است که با جمعیت 4/4 میلیون نفری پرجمعیت ترین شهر سوریه است، حدود 4300 سال قبل از میلاد بنا نهاده شد. با توجه به آنکه محوطه باستانی این شهر در مرکز شهر جدید آن قرار گرفته است، باستان شناسان دسترسی اندکی به آن داشته اند. این شهر قبل از آکه بین آشوری ها، یونانی ها، و ایرانی ها دست به دست شود، حوالی سال 800 قبل از میلاد تحت حاکمیت امپراطوری هیتی قرار داشت، سپس توسط رومی ها، امپراطوری روم شرقی و اعراب به تصرف در آمد و توسط صلیبیون محاصره شد و در دوره ای هم به دست مغول ها و امپراطوری عثمانی افتاد.

4-دمش سوریه- Damascus


4300 سال قبل از میلاد، دمشق به شهری مسکونی بدل شد. برخی منابع تاریخی این شهر را قدیمی ترین شهر مشکونی جهان معرفی می کنند و معتقدند 10 هزار سال قبل از میلاد در این شهر سکونت وجود داشته است. با این حال اکنون این شهر چهارمین شهر قدیمی مسکونی شناخته می شود.
 

5-شوش ایران- Shush


شهر شوش به عنوان پنجمین شهر باستانی که در حال حاضر نیز مسکونی است، 4200 سال قبل از میلاد این شهر مسکونی بوده است. شوش پایتخت امپراطوری ایلامی بود و سپس به تصرف آشوری ها در آمد. پس از آن در دوره هخامنشیان تحت تصرف کوروش کبیر بود و به بخشی از ایران تبدیل شد. در حال حاضر شوش جمعیت 65 هزار نفر را در خود جای داده است.


6-فیوم مصر- Faiyum


اولین سکونت در فیوم به 4 هزار سال قبل از میلاد بر می گردد. این شهر در جنوب غربی قاهره قرار دارد. قیوم مدرن، شامل بازارهای بزرگ، مساجد و حمام است و اهرام لهین و هوارا در حومه این شهر قرار دارند.


7-صیدا لبنان- Sidon


صیدا به عنوان هفتمین شهر قدیمی مسکونی جهان، اولین سکونت خود را 4 هزار سال قبل از میلاد تجربه کرد. این شهر در 25 مایلی جنوب بیروت واقع شده است و یکی از مهم ترین و قدیمی ترین شهر های فینیقی ها است. این شهر پایگاهی است که امپراطوری بزرگ مدیترانه ای فینیقی ها از آن برخاست. گفته می شود حضرت عیسی (ع) و سنت پل از صیدا بازدید کرده اند. اسکندر نیز در سال 333 قبل از میلاد این شهر را به صرف خود در آورد.
 

8-پلوودیوی بلغارستان- Plovdiv


در این شهر اولین سکونت 4 هزار سال قبل از میلاد بوده است. شهر پلودیو دومین شهر بزرگ بلغارستان است و قبل از تبدیل شدن به اصلی ترین شهر امپراطوری رم تحت حاکمیت تراکیون بود. این شهر هشتمین شهر قدیمی مسکونی دنیا است، پس از آن به دست امپراطوری رم شرقی و امپراطوری عثمانی افتاد و سرانجام به بلغارستان ملحق شد.


9-غازی عینتاب ترکیه- Gaziantep


3650 سال قبل از میلاد، نخستین سکونت انسانی در غازی عینتاب به وقوع پیوست. این شهر در جنوب ترکیه و نزدیک به مرز سوریه قرار دارد و تاریخ آن به امپراطوری هیتی بر می گردد. دژ راواندا که در قرن ششم توسط امپراطوری رم شرقی بازسازی شد، در مرکز شهر قراردارد و موزاییک های مربوط به دوران رم نیز در این شهر کشف شده است.


10-بیروت لبنان- Beirut


3 هزار سال قبل از میلاد اولین سکونت در این شهر اتفاق افتاده است. بیشتر کارشناسان معتقدند، بیروت و تاریخچه آن به 5 هزار سال قبل برمی گردد. در حفاری های این شهر بقایایی از تمدن های فینیقی، هلنی، رومی و عثمانی کشف شده است. بیروت از زمان پایان جنگ داخلی لبنان، به یکی از مقاصد گردشگری محبوب و مدرن تبدیل شده است.


11-بیت المقدس فلسطین- Jerusalem


اولین سکونت در این شهر به 2800 سال قبل از میلاد بر می گردد. بیت المقدس که مرکز معنوی یهودیان و سومین شهر مقدس مسلمانان است. موطن مکانهای مذهبی از جمله قبه الصخره، دیوار ندبه، کلیسای مقبره مقدس و مسجد الاقصی به شمار می رود. این شهر در طول تاریخ 23 بار محاصره، 52 بار مورد حمله، 44 بار تسخیر قرار گرفته است و 2 بار ویران شده است.

12-صور لبنان- Tyre


در این شهر اولین سکونت متعلق به 2800 سال قبل از میلاد است. این شهر در حدود 2750 سال قبل از میلاد بنا نهاده شده است. صور در سال 332 قبل از میلاد پس از هفت ماه محاصره توسط اسکندر فتح و در سال 64 قبل از میلاد یکی از استان های رم شد. امروزه گردشگری اصلی ترین صنعت این شهر است و میدان اسب دوانی آن مربوط به دوران رم در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.


13-اربیل عراق- Erbil


اولین سکونت در این شهر به 2300 سال قبل از میلاد بر می گردد. این شهر که در شمال کرکوک واقع شده، طی دوره های مختلف تحت حاکمیت آشوریان، پارسیان، ساسانیان، اعراب و عثمانی ها در آمده است. در واقع اربیل توقفگاه اصلی در جاده ابریشم بوده است و دژ باستانی با ارتفاع 26 متر ارتفاع هنوز پابرجا است.

14-کرکوک عراق- Kirkuk


این شهر در 2200 سال قبل از میلاد مسکونی شده است و در فاصله 250 کیلومتری شمال بغداد قرار دارد. در کناره شهر باستانی آرافکا، پایتخت آشور، قرار گرفته بود. مادها بابلی ها نیز به اهمیت استراتژیک این شهر پی برده بودند. در این شهر که اکنون مرکز صنعت نفت عراق به شمار می رود. بقایای دژهای 5 هزار ساله همچنان قابل مشاهده است.

15-بلخ افغانستان- Balkh


این شهر 15 قرن قبل از میلاد مسکونی شده است. بلح که به زبان سونانی باستان به باکترا شناخته می شود. در شمال افغانستان واقع است واعراب آن را «مادر شهرها» نامیده اند. دوران شکوه این شهر بین 2500 سال قبل از میلاد و 1900 سال قبل از میلاد و پیش از ظهور امپراطوری پارس ها و مادها بوده است. بلخ مدرن موطن صنعت پنبه منطقه است.  

16-آتن یونان- Athens


اولین سکونت در این شهر به 1400 سال قبل از میلاد برمی گردد. آتن به عنوان مهند تمدن غرب و زادگاه دموکراسی شناخته می شود که هنوز هم در این شهر مشهود است. شانزدهمین شهر قدیمی مسکونی مملو از بناهای تاریخی یونانی، رمی، بیزانس و عثمانی است و همچنان یک مقصد گردشگری بسیار محبوب به شمار می رود.

17- لارناکای قبرس- Larnaca


لارناکا اولین سکونت را در 1400 قبل از میلاد به خوددید. این شهر که توسط فینیقی ها با نام کیتیون بنا نهاده شده است، به دلیل ساحل زیبا و درختان نخل اش این شهر محبوب است. بخش های باستان شناسی و سواحل متعدد این شهر گردشگران را به سوی خود می کشاند.

18-تبس یونان- Thebes


اولین سکونت در این شهر در 1400 سال قبل از میلاد بوده است. تبس رقیب اصلی شهر آتن است و رهبری اتحاد بوبوتی را برعهده دارد. تبس در زمان حمله ایران در سال 480 پیش از میلاد از خشایارشاه حمایت می کرده است . امروزه به شکل شهری بازاری در آمده است.

19-کادیس اسپانیا- Cádiz


قدمت سکونت در این شهر به 11 قرن قبل از میلاد برمی گردد. این شهر که در زمین باریکی بنا نهاده شده، تا اقیانوس اطلس امتداد یافته و از قرن هجدهم موطن نیروی دریایی اسپانیا بوده است. کادیس توسط فینیقی ها به عنوان یک مرکز تجاری بنا شد و سپس در حدود 500 سال قبل از میلاد به دست کاتاژها افتاد و به پایگاهی برای فتوحات ایبریایی ها تبدیل شد و سپس تحت حاکمیت رومی ها و مرورها در آمد.

20-بنارس هند- Varanasi


اولین سکونت در بنارس متعلق به هزار سال قبل از میلاد است. این شهر در کرانه غربی رود گنگ قرار دارد و یک شهر مقدس مهم برای هندوها و بوداییان محسوب می شود. آنچنان که در افسانه ها آمده است این شهر توسط خدای هندوها و بوداییان 5 هزار سال پیش به وجود آمد، اما پژوهشگران مدرن معتقدند این شهر حدود 3 هزار سال قدمت دارد.
منبع: دنیای اقتصاد
۱۶۷۶ ۱۳۹۶/۰۷/۲۶ منابع : فاینداتور / فاینداتور
نظرات کاربران
دیدگاه
Loading