تور خارجی و تور داخلی ارزان قیمت در توریابی
باقلوای استانبول

باقلوای استانبول

باقلوای استانبول دسری جادویی -Baklava

باقلوا دسر لایه‌لایه و محبوبی است که در استانبول ترکیه متولد شده است. باقلوا محبوب‌ترین شیرینی در زمان عثمانی بوده است. ممکن است در ایران، لبنان، سوریه و کشورهای دیگر دسری به همین نام و یا حتی باقلوای ترکی خورده باشید. اما بی‌شک اصیل‌ترین باقلواها را در استانبول، محل پیدایش این دسر جادویی خواهید یافت. باقلوا شیرینی و دسر سنتی ترکیه است که از مواد سالمی تهیه می‌شود و بسیار مقوی است. اگر با تور استانبول قصد سفر به ترکیه را دارید فراموش نکنید که در لیست خریدتان باقلوا هم باشد. اصلی‌ترین موادی که در تهیه این باقلوای لذیذ استفاده می‌شود، کره، عسل و انواع مغزهای پسته، بادام، گردو و فندق است. این مغزها و عسل در لابه‌لای خمیرهای نازک قرار می‌گیرند.

باقلوای ترکی

این شیرینی خوشمزه‌ی قدیمی در طول سالیان سال هنوز محبوبیت خود را حفظ کرده و حتی در کنار دسرها و شیرینی‌های جدید، نسل جوان را هم به سوی خود جلب کرده است. باقلوا دارچینی، باقلوا بادامی، باقلوا پسته‌ای، باقلوا پرنسسی، باقلوا گردویی، باقلوا رشته‌ای، باقلوا کاخ و باقلوا نارگیلی از انواع سنتی باقلواهای ترکی هستند. باقلوا نسکافه‌ای، باقلوا شکلاتی و باقلوا فانتزی از انواع جدید باقلوا هستند که در سال‌های اخیر تهیه می‌شوند و باسلیقه‌ی جوان‌ترها سازگاری بیشتری دارند. برخی باقلواها نیز با اضافه کردن مواد دیگری مانند شیر، خامه، نوع خمیرشان و یا تغییر طعم شهدی که به آن‌ها اضافه می‌شود و یا شکل ظاهرشان متفاوت است. این باقلواها مجلسی‌تر هستند. مشهورترین آن‌ها عبارت‌اند از شوبیت (Şöbiyet)، بلبل یواسی (Bülbül yuvası)، فیستیکلی سارما (Fıstıklı Sarma)، سوتلو نوری (Sütlü Nuriye) و بورما (Burma)

در استانبول باقلوا از کجا بخریم

باز هم به لیست خرید سفر رسیدیم، بله این محال است که یک دسر خوشمزه‌ی باقلوایی میل کنید و نخواهید که برای عزیزانتان هم آن را سوغات ببرید. بسیاری از گردشگران آن‌قدر عاشق طعم خوش باقلوای ترکی می‌شوند که چند بسته از انواع آن برای خودشان می‌خرند. اما این نکته مهم است که باقلوای اصل ترکی را از کجا تهیه کنیم. برای خرید این سوغاتی خوشمزه می‌توانید به این مکان‌ها بروید:
• قنادی فاروق گوللی اوغلو (Farük Güllüoğlu)، میدان تکسیم (Taksim)
• کاراکوی گولوگلو (Karaköy Güllüoğlu)، میدان تکسیم، خیابان استقلال، برج گالاتا
• باقلوا فروشی کوشکِروگلو (Köşkeroğlu)، خیابان استقلال، محله کاراکوی، جنب برج گالاتا
• رستوران حمدی (Hamdi Resturant)، میدان تکسیم (Taksim)، بعد از پل گالاتا، جنب بازار ادویه
• باقلوا فروشی حافظ مصطفی (Hafiz Mustafa)، میدان تکسیم
• باقلوا فروشی چیدم پاستانسی (Çiğdem Pastanesi)، استانبول، محله سلطان احمد

 

۱۹۴۳ منابع : فاینداتور / فاینداتور
نظرات کاربران
دیدگاه
Loading