تور خارجی و تور داخلی ارزان قیمت در توریابی

تور قشم

چرا تور قشم

قشم بزرگترین جزیره ایران در خلیج همیشه فارس در تنگه هرمز قرار دارد. اگرچه اکثر جزایر جنوبی ایران پتانسیل طبیعت گردی و ژئومورفولوژی دارند اما جزیره قشم مهد طبیعت خاص و منحصر به اقلیم ایران است. این جزیره به میزانی دارای تنوع اقلیمی و جانورشناسی است که تحت عنوان ژئوپارک قشم "نخستین ژئوپارک خاورمیانه" است که از سال ۱۳۸۵به عضویت شبکه جهانی ژئوپارک‌های تحت حمایت یونسکو درآمده‌است.

عکس ماهواره از جزیره قشم

معرفی قشم

قشم بزرگترین جزیره خلیج فارس و بزرگ ترین جزیره غیر مستقل دنیا است که جزو استان هرمزگان است. غار نمک, کوه ها و تندیس های قشم, جنگل دریایی حرا (HARRA) زیستگاه امن پرندگان مناطق گرمسیری, انجیر معابد یا درخت سبز یا درخت لول LOOL, حیات وحش دریایی, غار خربز خربس, قلعه قشم, چاه های تل آب یا طلا و... از جاذبه های طبیعی قشم می باشند. البته این جزیره شگفت انگیز علاوه بر جاذبه های گردشگری دارای جاذبه های تجاری مناسب برای خرید از بازار های سنتی و مدرن نیز هست.

 

جاذبه های گردشگری تور قشم

- غار نمک

- کوه های قشم

- جنگل های حرا

- انجیر معابد یا درخت سبز یا درخت لول (LOOL یا لور)

- جانداران دریایی در خلیج فارس

- غار خربز (خربس Xarbez)

- چاه های تل آب یا طلا

- سدهای ساسانی و هخامنشی

- قلعه قشم نیایشگاه

- ناهید بازار قشم

جاذبه های گردشگری جزیره قشم

بهترین زمان سفر به قشم

بهترین زمان سفر به جزیره زیبای چشم در فصول پاییز و زمستان می باشد. چرا که در اواخر فصل بهار و بخصوص تابستان گرمای هوا و میزان رطوبت به حدی بالا میباشد که برای گردشگری مناسب نیست.

مراکز خرید قشم

- مرکز خرید ستاره قشم

- بازار بزرگ فردوسی قشم

- بازار پردیس

بازار خلیج فارس

- بازار مرجان قشم

- مجتمع اداری و تجاری نخل زرین

- بازار سیمرغ

- بازار راه ابریشم

- بازارچه امام قلی خان

 

حمل و نقل در قشم

حمل و نقل اصلی در جزیره بیشتر با تاکسی ها و ماشین های محلی صورت می گیرد. اما برای تردد به جزایرکوچک اطراف می توانید از کشتی ها و لنج های محلی نیز استفاده نمائید.

 

باید ها و نباید ها در تور قشم

از غذاهای خوشمزه و محلی جزیره قشم امتحان کنید پول کافی برای خرید با خود به همراه داشته باشید از کوه های زیبا و تندیس هلس سنگی جزیره قشم دیدن کنید. از جنگل زیبای حرا در قشم دیدن کنید اگر در فصول گرم سال به قشم سفر می کنید حتما لباس های خنک و آب کافی در گشت روزانه به همراه داشته باشید.

عکس غذای محلی قشم تمشی

غذاهای محلی قشم 

غذاهای محلی قشم مانند سایر جزایر جنوبی و شمالی ایران بر پایه استفاده از ماهی های تازه می باشد. از جمله معروف ترین غذاهای قشم دوپیازه، نان تمشی، ماهی کباب یا ماهی برشته، کلمبا، زیبون، موفلک، هواری، عنکاس، برنج دیشو، هواری ماهی شور دانست. فرصت چشیدن از غذاهای محلی را از دست ندهید.

قشم جزیره زیبای ایران بود که سالها آرزو داشتم به آن سفر کنم. خیلی درباره قشم شنیده بودم اما بنظرم هر ایرانی باید حداقل یکبار در سال به قشم سفر کند. شما می توانید خودتان سفر به قشم را برنامه ریزی کنید و یا با خرید تور قشم از دیدنیهای جزیره خلیج فارس دیدن کنید. بهترین زمان سفر به قشم اوایل پاییز و اوایل بهار هست.

قشم

راهنمای سفر به قشم

برای رفتن به جزیره زیبای قشم که بزرگترین جزیره خلیج فارس است، قطار را انتخاب کردیم و اینطور تصمیم گرفتیم که موقع برگشت که خسته تر هستیم با هواپیما بیاییم. یک کوپه 4 تخته قطار غزال را گرفتیم حرکت قطار ساعت دوازده ظهر بود و حدود 20 ساعت در راه بودیم. صبح فردا ساعت از هشت گذشته بود که به بندر عباس رسیدیم. دو اسکله در بندر عباس هست اولی اسکله شهید رجایی و اسکله شهید حقانی، ما با تاکسی به اسکله شهید حقانی رفتیم و از آنجا سوار لنج شدیم و حدود 20 دقیقه بعد به قشم رسیدیم. این سفر کوتاه دریایی تجربه ی جالبی بود. با دیدن خلیج فارس و حرکت برروی آن احساس غرور خاصی وجودم را پر کرد. به قشم رسیدیم و با تاکسی به بلوار آزادگان رفتیم چون هتل الوند 2 که رزرو کرده بودیم در اینجا قرار داشت و تقریبا در مرکز شهر بودیم. وسایل مان را گذاشتیم و دوش گرفتیم و از هتل بیرون رفتیم.

جزیره قشم

روز اول سفر به قشم

به مرکز خرید پردیس که با ما فقط یک خیابان فاصله داشت رفتیم. کمی گردش کردیم و خرید. ناهار را در رستوران شبهای جزیره قشم که در طبقه بالایی این پاساژ بود خوردیم . بعد به غرب جزیره و ژئوپارک رفتیم. صخره های زیادی که بر اثر سایش به شکلهای مختلف مانند لاک پشت، مارمولک، سگ، اسب آبی و حتی انسانها درآمده بودند. همچنین گونه های گیاهی و جانوری مختلفی داشت. پرندگانی مانند بلبل خرما، شهدخور، فلامینگو، پرستو و چندین نوع پرنده مختلف. وجود آهو ها و غزال ها که گاهی سرشان را از لای بیشه بیرون می آوردند بر زیبایی ژئوپارک می افزود. هوا تاریک بود که از محوطه بیرون آمدیم. از قبل تعریف رستورانی کوچک در کنار پرتغالی ها و آشپز معروفش خاله را شنیده بودیم و به آنجا رفتیم. خاله زنی بود بومی که دستپختش طرفداران زیادی داشت و ساعت کاری رستوران فقط از 7 تا 10 شب بود. عنکاس یا ماهی مرکب که ترکیبی بود از گوشت کوسه و میگو سفارش دادیم. بعد از این غذای محلی و عالی به هتل برگشتیم.

قشم گوران

روز دوم در جزیره قشم

صبح زود به ساحل رفتیم و صبحانه را آنجا خوردیم. بعد به تنگه عالی محمد رفتیم. یک پدیده زمین شناسی عالی بود که منظره ای زیبا را بین دو صخره بوجود آورده بود. برخی ها به آن تنگه سنگ آب یا تنگه آب نما می گفتند. درختان کهن و گیاهان فراوانی در اطراف تنگه بودند و مناظر زیبایی را برای عکاسی گردشگران و توریستها بوجود آورده بودند. این تنگه در انتها به گنبد نمکی نمکدان منتهی می شد. بعد از آنجا به سد تاریخی گوران رفتیم که در روستای گوران قرار داشت و مربوط به دوره پهلوی می شد. این سد منبع مهمی برای تهیه آب شیرین قشم بود. غارهای تاریخی خربس که در روستای خربس(خوربیز یا خربز) قرار داشت را هم دیدیم و عکس گرفتیم. این روستا توسط تپه های مرجانی احاطه شده بود و زمانی محلی آباد و سبز بوده و محل رفت و آمد دریانوردان و گردشگران بوده است اما اکنون کاملا ویران شده بود.

غار خربس

غار خربس پر از خفاشهای دم موشی بود که در کناره های تاریک و حفره های زیرین غار زندگی می کردند. در صخره های بالای غار هم لانه عقاب ماهیگیر بود که جزو عقابهای نادر جهان بودند. در همان نزدیکی زیارتگاه شاه شهید قشم بود به آنجا رفتیم، جای تمییزی بود که مشخص بود تازه بازسازی شده است. از آنجا به غار نمکدان رفتیم. ارتفاع دهانه ی این غار به 237 متر از سطح دریا می رسد. سقف غار پر از قندیل های مرمری نمکین بود که هر کدام به شکل خاصی در آمده اند. بیشتر که داخل غار شدیم تاریک تاریک شد و چراغ قوه گوشی مان را روشن کردیم به دلیل رطوبت جزیره این قندیله ای نمکین دائما تغییر شکل می دهند. دریاچه ی نمکی در نزدیکی های در غار وجود دارد که عمق آن به حدود یک متر می رسد.

چه غذایی در قشم خوردیم؟

برای صرف ناهار به رستوران آبشار رفتیم و ماهی هامور و میگو سوخاری سفارش دادیم که هر دو عالی بودند. به هتل برگشتیم و کمی استراحت کردیم و عصر به جزایر ناز رفتیم. آرامش و زیبایی این جزایر مثال زدنی است. عبور از دریا با پای پیاده آرزویی است که فقط در این مکان به آن خواهید رسید. صدفها و مرجانها در رنگهای مختلف نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کرد. بعد به روستای تاریخی توریان رفتیم و بعد تنگه چاهکوه. سری هم به بندر تاریخی لافت و گورستان تاریخی لافت و قلعه لافت را هم دیدیم. بعد سری به بازار قدیم قشم که در دالان های تو در توی آن لباسهای سنتی مانند برقع، شالهای رنگارنگ شلوار های گلابتون دوزی شده و پارچه های رنگارنگ به فروش می رسد. بعد به سیتی سنتر قشم رفتیم برایم خیلی جالب بود سیتی سنتر دو تا فاز داشت که با پل هوایی به هم وصل می شد. کلی خرید کردیم و به هتل برگشتیم.

غذاهای قشم

روز سوم در جزیره قشم

صبح به دیدن مقبره مقدس تم سنیتی رفتیم بعد چشمه گوری و چشمه کارگه و درخت انجیر معابد که درخت بسیار کهنی بود، رفتیم. درخت انجیر معابد که نام دیگر آن لور است ریشه هایش رو به آسمان رشد می کنند و مانند چتری می شوند. برگهای این درخت همه ی طول سال سبز هست. مردم آنجا می گفتند که این درخت میوه نارنجی رنگی هم دارد که البته ما ندیدیم شاید فصلش نبود.
برای ناهار کباب بز که بسیار خوشمزه بود خوردیم و بعد به هتل رفتیم و دوش گرفتیم و استراحت کردیم و هنگام غروب به لب ساحل رفتیم واقعا منظره ی چشم نواز و تماشایی بود. به مرکز خرید بازار بین المللی ستاره قشم رفتیم. مرکز خرید بزرگی بود که موزه حیوانات تاکسیدرمی هم داشت . بعد هم سری به مرکز خرید دو دلفین بندر درگهان رفتیم. قسمت فروش گل و گیاهان بومی به نظرم خیلی جالب بود شام را هم در رستورانی که نزدیک مرکز خرید بود خوردیم.

انجیر معابد

روز چهارم در جزیره زیبای قشم

امروز صبح کمی دیر بیدار شدیم و تا ظهر فقط توانستیم به آکواریوم جزیره برویم که در غرب میدان امامقلی قرار دارد. آبزیان جالبی مانند فرشته ماهی یا ماهی مجستیک، ماهی بلورینگ و ماهی امپراطور ، شاه میگو یا لابستر، روباه ماهی و ... در آن نگه داری می شدند. برای ناهار به رستوران الوند رفتیم و بشقاب کوسه سفارش دادیم. برای عصر تصمیم گرفتیم به ساحل و مرجانی قشم برویم و ماهیگیری تفریحی و با قایق تفریحی کمی قایق سواری کنیم. از دکه های کنار ساحل آب زیتون خنک تهیه کردیم و خوردیم. نان تمشی هم خریدیم که خیلی ترد بود. خانمی که این نان را می فروخت به ما توصیه کرد که با چای شیر بخوریم تا طعم واقعی آن را متوجه شویم. در کنار ساحل قدم زدیم و برای شام قلیه حاج غفور خوردیم.

دیدنیهای قشم

روز پنجم و بازدید از معروف ترین مسجد قشم

صبح بعد از صبحانه به دیدن مسجد قبا رفتیم. این مسجد در روستای هلر بود و معروفترین مسجد قشم است. معماری بسیار جالب این مسجد که سبب شده بود تا گنبدهای هم اندازه در کنار هم قرار بگیرند واقعا برای هر بیننده ای جالب بود. در حیاط آن برکه آب کوچکی وجود داشت که از آنجا هم میشد وضو گرفت و در کنار آن تخت های چوبی کوچکی بود که روی آنها نشستیم و از فضای معنوی مسجد قبا لذت بردیم، بعد از نماز ظهر به سد تاریخی پی پشت قشم رفتیم و بعد هم سد بالاتل که در بخش شهاب شهرستان قشم واقع بود و مسافت زیادی را برای رسیدن به آنجا طی کردیم. من از راه خسته شده بودم ولی با دیدن مناظر زیبای سد بالاتل همه خستگی را فراموش کردم. باقیمانده سد بالاتل که در دوره ساسانیان بنا شده بود در سربالایی کولغان بود. ساختمان اصلی سد با تخته سنگهای بزرگ و ساروج ساخته شده بود. منظره ی زیبایی بود. چند تایی عکس گرفتیم و در بین درختان قدم زدیم. هوا رو به تاریکی می رفت. برای عصرانه دوباره به رستوران کوچک خاله سری زدیم و فلافل تند سفارش دادیم. بعد به هتل رفتیم و تمام چمدانها را که حالا دو برابر زمان آمدن شده بودند، جمع کردیم و چون فاصله هتل ما تا فرودگاه یک ساعت بود سریع تر به سمت فرودگاه حرکت کردیم. سفر به قشم واقعا خاطره انگیز هست و اگر به این جزیره سفر نکنید زیبایی های جنوب ایران را درک نخواهید کرد.

 

Loading