تور خارجی و تور داخلی ارزان قیمت در توریابی
بزرگ ترین آسمان نمای خاورمیانه در تهران

بزرگ ترین آسمان نمای خاورمیانه در تهران

معرفی گنبد مینا در پارک آب و آتش

ایده‌ی ساخت مجموعه‌ی آسمان نمای مینا در اراضی عباس آباد با ساخت پل طبیعت و تکمیل بخش های پارک آب و آتش همزمان بود. در ادامه‌ی پروژه‌های نوسازی اراضی عباس آباد با همکاری شهرداری، کار ساخت گنبد مینا در سال 1387 شروع شد و تا سال 1393 با اتمام کار ساخت پل طبیعت تهران به پایان رسید.
گنبد مینا در حقیقت یک آسمان نما است که اطلاعات مفیدی در رابطه با کهکشان در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد همچنین در رابطه با موضوعات شیمی، فیزیک، زمین شناسی نیز مطالبی عالی در این گنبد ارائه می‌گردد.
اگرچه بیشتر بازدیدکنندگان این جاذبه توریستی را دانشجویان و دانش آموزان تشکیل می دهند؛ اما پتانسیل بالای آسمان نمای مینا در زمینه‌های مختلف می‌تواند برای بسیاری از خانواده ها و علاقه‌مندان به علوم گوناگون جالب باشد.
پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد بازدید از این مجموعه را دارید حتما قبل از مراجعه تماس بگیرید و یا از طریق وب سایتش ساعت کار مجموعه را بررسی کنید چراکه در بسیاری از روزهای سال گنبد مینا برای مدارس تهران و دانشجویان (برای برگزای اردوی یک روزه تهرانگردی) رزرو می‌شود.

 

اطلاعات کلی گنبد مینا در تهران

1. روز تعطیل: سه‌شنبه
2. تلفن : 021-88194685-6
3. تاریخ شروع ساخت: 1388
4. تاریخ پایان ساخت: 1393
5. ویژگی برتر: بزرگترین آسمان نمای خاورمیانه
6. وسعت بنا: 1800 متر مربع
7. قطره دایره گنبد: 18 متر
8. سبک معماری: ایرانی – اسلامی
9. ظرفیت (تعداد نفرات): 150 نفر

 

چرا شکل خورشید برای گنبد مینا انتخاب شد؟

در ساخت مجموعه‌ی گنبد مینا تلاش بسیاری به استفاده از اِلِمان های معماری اصیل ایرانی و مفاهیم ادبیات ایران شده است.
مهمترین شکلی که در نگاه اول به ذهن مخاطبان متبادر می شود یک خورشید تابان است. همان طور که می‌دانید خورشید یکی از مهمترین نمادهای معماری در باستانی شناسی ایران محسوب می‌شد به طوری که خورشید ایزد یا خورشید مقدس جزو نماد ادیان باستانی مانند میترائیسم به شمار می رفت. نمونه‌ای از اهمیت نماد خورشید در تمدن‌های باستانی:
• خدای آفتاب بابلیان
• ایزدبانوی خورشید در اساطیر ژاپنی
• شمش (ایزد)
• آماتراسو
به جز اساطیر در ادبیات معاصر نیز مفهوم خورشید به عنوان نمادی از نور الهی مورد استفاده معماران قرار داشت. به طوری که نقش شمس در معماری ایران پس از اسلام به وفور استفاده می‌شد.
به طور کلی معماری گنبد مینا از بخش‌های زیر تشکیل شده است:
سقف بنا: درواقع نوع سقف به سبک گنبد سازی قدیمی ایران دو پوسته است. یعنی شامل یک سقف شبکه‌ای (فلزی) و یک سقف داخلی (همان سقف سالن آسمان نما) می‌باشد. اگر از داخل به سقف نگاه کنید شکلی از مدارهای منظومه‌ی شمسی را ملاحظه می‌کنید.
ورودی: ورودی مجموعه گنبد مینا شکلی شبیه تشعشعات یا شعله‌های خورشید دارد. بعد از ورود به مجموعه‌ تابلوهایی به چشم می‌خورند که تصاویری از اجرام سماوی را نشان می‌دهند و درواقع یک گالری کوچک از آسمان نما محسوب می‌شود.
طراحی داخلی: به جز عکس کهکشان‌ها و اجرام آسمانی، در فاصله بین ستون‌های مجموعه، کره‌های مختلف موجود در منظومه شمسی قرار دارند. به طور مثال کره زمین و مریخ در فاصله یک ستون از هم قرار گرفته‌اند.
در بدنه‌ی داخلی آسمان نما از ال سی دی ها و نمایشگرهای مختلفی برای نمایش عکس و فیلم‌های مربوط به نجوم، زیست و فیزیک استفاده شده است.

 

آیا گنبد مینا فقط یک آسمان نما است؟

گنبد مینا درواقع یک مجموعه با چند کاربرد مختلف است. یک بخش از برنامه‌های مجموعه‌ی گنبد مینا به نمایش آسمان نمایی از جهان هستی، کرات، اجرام سماوی، کهکشان‌ها و ستاره‌ها اختصاص می‌یابد.
در آسمان نما و رصدخانه‌ی گنبد مینا می‌توانید همزمان با وقوع پدیده‌های آسمانی مانند شهاب باران، کسوف، خسوف و یا هر طول هفته روزهای سه شنبه (در صورت مناسب بودن آب و هوا) برای رصد آسمان یا از ساعت 20:30 تا 22:30 از امکانات مجموعه و تلسکوپ های رصد آماتوری استفاده کنید.
جالب است بدانید تا قبل از ساخت این مجموعه فقط یک آسمان نما در تهران وجود داشت که مربوط به مرکز نجوم و رصد آماتور ایران بود؛ اما کم کم در سال‌های بعد مراکز رصد و آسمان‌های مختلفی از تهران احداث شد که برخی از معروفترین آنها را معرفی می‌کنیم:
1- رصدخانه زعفرانیه (مرکز رصد و نجوم کانون پرورش فکری کودک و نوجوان )
آدرس: زعفرانیه، خیابان ولی عصر، بالاتر از سه‌راه زعفرانیه، خیابانن یکتا، بوستان زعفرانیه
تلفن: ۲۲۷۵۲۶۲۶- ۲۲۷۵۲۱۶۷
2- مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
آدرس: میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی (عرفات)، شماره ۲۲
تلفن: ۲۲۸۰۵۰۰۶- ۲۲۲۹۳۲۸۰- ۲۲۲۹۲۲۴۶
3- رصد خانه نیاوران
آدرس: دزاشیب، خیابان عمار، کوچه صالحی پلاک22
تلفن: 02196027012
به جز آسمان نما یک سالن نمایش سه بعدی نیز وجود دارد که در آن فیلم های علمی با موضوعات نجومی پخش می‌شود.

 

دیدنی معروف نزدیک به گنبد مینای تهران

گنبد مینای تهران از نظر موقعیت جغرافیایی در مکانی واقع شده که دیدنی‌های متعددی در اطرافش وجود دارند که یکی از مهمترین آنها را به شما عزیزان معرفی می‌کنیم::

سینما گیم چند بعدی تهران

در فاصله‌ی کمی از آسمان نمای مینا، یک بنای گردِ سفید رنگ ملاحظه می‌کنید که همان سینما گیم معروف پارک آب‌و آتش است. سینما گیم‌ها شباهت زیادی به سینماهای چند بعدی دارند با این تفاوت که بینندگان می‌توانند با استفاده از تفنگ‌هایی مخصوص با سایر بازیکنان حاضر در سینما بازی کنند.
قیمت بلیط سینما گیم تهران: 12 هزار تومان برای هر سانس 5 دقیقه‌ای
آدرس سینما گیم تهران: تهران، مجموعه عباس آباد، پارک آب‌وآتش، سینما گیم تهرانآدرس و مسیر دسترسی به گنبد مینا

از چند مسیر می‌توانید خود را به گنبد مینا برسانید. در حقیقت دسترسی به این گنبد همانند پارک آب و آتش، پارک طالقانی و پل طبیعت است. برای کسب اطلاعات دقیقتر در رابطه با چگونگی دسترسی به گنبد مینا به مطلب مسیرهای دسترسی به پل طبیعت تهران مراجعه کنید.
آدرس: تهران، بزرگراه حقانی، بوستان آب و آتش، آسمان نمای گنبد مینا

۱۲۰۳ منابع : فاینداتور / فاینداتور
نظرات کاربران
دیدگاه
Loading