تور خارجی و تور داخلی ارزان قیمت در توریابی
جزایر استانبول

جزایر استانبول

جزایر پرنس استانبول

جزایر پرنس در گذشته محل تبعید مجرمان بوده است اما به دلیل آب و هوای استانبول که دل‌چسب است مورد توجه قرار گرفته و به مکانی محبوب و بکر برای گردشگران تبدیل شده است. جزایر پرنس از نه جزیره کوچک تشکیل شده است که معروف‌ترین و بزرگ‌ترین‌های آن چهار جزیره‌ی جزیره بیوک آدا، هئیبئلی آدا، کینالی آدا و بورگاز آدا هستند. در تور استانبول یکی از روزهای میانی سفرتان را انتخاب کنید و برای دوری از شلوغی‌های شهر به جزایر پرنس بروید. آرامش و خلوتی این جزایر روحیه‌ای تازه در شما ایجاد خواهد کرد.

جزیره بیوک آدا استانبول

اولین جزیره‌ای که به لحاظ بزرگی نظر گردشگران را به خود جلب می‌کند بیوک آدا است که یکی از بهترین جزیره‌های استانبول محسوب می‌شود. کلمه بیوک آدا به معنای جزیره‌ی بزرگ است و این نام‌گذاری به دلیل بزرگ بودن آن نسبت به سایر جزایر پرنس است. به بیوک آدا که بیایید اولین چیزی که نظرتان را جلب خواهد کرد نبودن هیچ‌گونه ماشین و موتوری وجود ندارد و دوچرخه در آن است. تنها وسیله نقلیه در اینجا کالسکه است. کافه‌های رمانتیک، سکوت، هوای پاک و آرامشی که در این جزیره خواهید داشت بسیار رویایی است و حس خوبی در شما ایجاد خواهد کرد. برای رفتن به بیوک آدا بهترین راه ایستگاه مترو میدان تکسیم است. در میدان تکسیم، مترو خط F1 که به سمت کاباتاش می‌رود را سوار شوید و در دومین ایستگاه پیاده شوید. از ایستگاه که بیرون بیایید اسکله‌ای را خواهید دید که در آن بلیت کشتی‌های مخصوص جزیره به قیمت نفری 5/7 لیر به فروش می‌رسد. حدود دو ساعت در راه خواهید بود. قایق بهترین انتخاب برای رسیدن به جزیره بیوک آدا است چرا که از مسیری زیبا و متفاوت شما را می‌گذراند و به آرامی از استانبول به سمت جزیره حرکت می‌کند. در قایق‌ها امکانات پذیرایی در حد یک کافه وجود دارد. از مسیر لذت ببرید و عکس‌های یادگاری بگیرید. اگر به میدان تکسیم نزدیک نبودید می‌توانید از محله‌های آکساری و لالعی سوار خط T1 تراموا شوید تا به همین اسکله برسید. دیدنی‌های این جزیره عبارت‌اند از : خانه رشات نوری گون تکین، کلیسای آیه یورگی، یتیم‌خانه یونانی‌ها و چندین مکان دیدنی دیگر.

جزیره هیبه لی آدا استانبول

جزیره هیبه لی آدا یا جزیره مس یکی دیگر از جزایر جذاب و بزرگ پرنس استانبول است که ساختمان معروف آکادمی ناوال جادت و کلیسای ارتودوکس در آن قرار دارد. این جزیره جمعیت کمی را در خود جای داده است که هرکدام از آن‌ها جلوی خانه‌ها و پنجره‌هایشان را به زیبایی با درختان و گل‌های رنگارنگ زینت داده‌اند. وقتی در کوچه‌های جزیره هیبه لی آدا قدم می‌زنید، شاخه‌های آویزان درختان بر سرتان سایه انداخته‌اند و اگر در فصل بهار سفر کنید شکوفه‌های رنگارنگ و خوشبوی این شاخه‌ها لذت قدم زدن را برایتان چند برابر خواهد کرد. اگر هوس قهوه‌ی ترک و یا یک شیرینی لذیذ کردید پیشنهاد می‌کنیم به کافه لوز بزنین بروید برای خوردن یک غذای خوشمزه دریایی بهتر است رستوران هیامولا آدا را انتخاب کنید. ساختمانی جذابی به نام رُهبان اکولو (Ruhban Okulu) در این جزیره وجود دارد که در گذشته مدرسه‌ای مذهبی برای آموزش علوم دینی به اسقف‌های مسیحی بوده است. اما امروز به عنوان یک مکان دیدنی و گردشگری مورد استفاده قرار می‌گیرد. باغ پشت کلیسا نیز یکی دیگر از مناطق دیدنی این جزیره است.

جزیره بورگاز آدا استانبول

در جزیره‌ی بورگاز آدا اولین چیزی که نظرتان را جلب خواهد کرد گنبدی زیبای مسجد بزرگی است که در میان جزیره قرار دارد. در بخشی از جزیره خانه‌ای زیبا قرار دارد که در گذشته محل زندگی نویسنده معروف ترک به نام سی‌ات فایک بوده است و اکنون این مکان به عنوان موزه پذیرای گردشگران قرار می‌گیرد. در سوی دیگر تپه‌ای بزرگ به طول 2 کیلومتر قرار دارد که قلعه‌ای باستانی از زمان اسکندر کبیر بر روی آن ساخته شده است. در سال 2003 آتش‌سوزی بزرگی رخ داد و بسیاری از جنگل‌های جزیره بورگاز آدا را از بین برد. بهترین قهوه و کیک را در کافه چهار حرف (Four Letter Word Coffee) و بهترین غذا را در رستوران کالپازانکایا (Four Letter Word Coffee) می‌توانید میل کنید.

جزیره کینالی آدا استانبول

نزدیک‌ترین جزیره به استانبول و اولین جزیره‌ای که کشتی‌ها در آن توقف دارند اینجا است، جزیره‌ای زیبا که کوچه‌های رنگارنگ و زیبا و مردم ارمنی‌اش سبب شهرت آن شده‌اند. شیبی که در تمام جزیره وجود دارد سبب شده است که تردد کالسکه نیز در آن به‌راحتی صورت نگیرد. آرامش جزیره کینالی آدا از دیگر جزایر بیشتر است و این به سبب سواحل زیبا و هموارش است که با شن‌های سفید پوشیده شده‌اند. جنگل در این جزیره نسبت به جزایر دیگر کمتر است و اگر از هواپیما به آن نگاه کنید به دلیل معادن سنگ‌ها و فلزاتی ارزشمند و زیبا مانند مس و آهن آن را نقطه‌ای قرمز رنگ در دل آبی دریا خواهید دید. برای بازدید به کلیسای پانداژی و صومعه کریستوس بروید. در کینالی آدا به تماشای ورزشگاه المپیک و سواحل آن منطقه بروید. همچنین صومعه بزرگ هریستوس نیز وجود دارد که تنها در روزهای جمعه اجازه بازدید از آن را خواهید داشت.

چطور به جزایر پرنس استانبول برویم؟

برای رفتن به جزیره‌ی بیوک آدا که از همه بزرگ‌تر است امکانات بیشتری در سطح شهر وجود دارد، اما برای رفتن به جزایر دیگر اگر در بخش اروپایی استانبول هستید می‌توانید به بندر کاباتاش و اگر در قسمت آسیایی بودید باید به بندر بوستاچی بروید و سوار قایق‌های مخصوص جزایر پرنس بشوید و در هر جزیره‌ای که خواستید از قایق پیاده شوید و بعد از گشت‌وگذار در جزیره دوباره از همان محل سوار قایق دیگری شوید و به جزیره‌ای دیگر بروید. در قسمت آسیایی استانبول هم که باشید از بندرگاه واقع در محله‌ی بوستنکی قایق‌های مخصوص جزایر پرنس وجود دارند. بعضی از کشتی‌های بندر کاباتاش در سمت آسیایی استانبول از منطقه‌ی زیبای ساحلی کادیکوی (Kadikoy) هم عبور می‌کنند که می‌توانید در آنجا هم توقفی داشته باشید و از زیبایی‌های آن لذت ببرید. توجه داشته باشید که کشتی‌ها در ساعت‌های مشخصی از روز و به تعداد محدود در بندرگاه‌ها حرکت می‌کنند پس بهتر است در برنامه‌ریزی سفرتان بسیار دقیق باشید. به‌طور میانگین حدود 40 دقیقه برای رسیدن به اولین جزیره شما در کشتی‌ها خواهید بود. زمانی که در هرکدام از جزیره‌های بزرگ پرنس برای گردش نیاز دارید بین 2 تا 3 ساعت است.

۲۹۶۳ منابع : فاینداتور / فاینداتور
نظرات کاربران
دیدگاه
Loading