تور خارجی و تور داخلی ارزان قیمت در توریابی
جزیره ی مصنوعی نخل دبی

جزیره ی مصنوعی نخل دبی

۱۴۰۱/۰۱/۲۲

بزرگترین جزیره ساخت بشر در دبی است؟


کشور امارات یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس و دارای منابع غنی نفت می باشد و درآمد عمده این کشور از طریق جلب گردشگران و مسافرین تور دبی به این شیخ نشین است. شهر دبی مملو از اماکن و باغ دیدنی، سازه های مدرن و بازارهای پر زرق و برقی است که گردشگران سراسر جهان را در تمام طول سال به سوی خود جذب می کند. بدون شک جزایر نخل دبی از جمله عجیب ترین سازه هایی است که چشم بینندگان را مبهوت خود می کند. به همین دلیل است که برخی به آن لقب عجایب هشتم جهان را داده اند. خریداران تورهای دبی در تمام طول سال برای بازدید از جزایر نخلی راهی کشور امارات می شوند.

جزایر مصنوعی دبی

جزایر نخل دبی یا Palm Islands که به عنوان بزرگترین جزیره های مصنوعی جهان شناخته می شوند که ساخت آن ها در سال 2001 میلادی آغاز شد. مجموعه جزایر پالم که توسط پل های مخصوصی به خاک دبی متصل است و در فاصله 5 کیلومتری دبی قرار دارد، در ابتدا شامل سه جزیره به شکل درخت نخل، با نام های جمیرا، دیره و جبل علی بود بعد از مدتی پس از شروع پروژه مجموعه جزایر نخل دبی تغییرات اندکی در ابعاد و شکل دو جزیره جبل علی و دیره به وجود آمد و تعداد جزایر نخلی به دو عدد کاهش یافت.

نخل جمیرا دبی


کوچکترین مجموعه از جزایر نخل دبی در نزدیکی ساحل جمیرا قرار دارد و به همین سبب آن را نخل جمیرا می نامند. نخل جمیرا تا سال2007 میلادی بزرگترین جزیره مصنوعی در جهان بود.
جالب است بدانید بخش هایی از نخل جمیرا مسکونی بوده و برای زندگی خانواده ها طراحی شده است. هتل مجلل آتلانتیس که مقصدی لوکس برای مسافران تور دبی است، در این جزیره واقع شده است. نخستین مونوریل خاورمیانه با طول 5.4 کیلومتر، یکی دیگر از عجایب نخل جمیرا است که از برج های ورودی جزیره آغاز شده و تا هتل آتلانتیس امتداد دارد.
با ثبت نام در تور ارزان دبی می توانید علاوه بر تماشای شگفتی های جزایر نخل دبی از انواع اماکن تفریحی پالم جمیرا، مانند باغ وحش زیر آب، انواع رستوران های دبی، مراکز غواصی، مراکز خرید، چشمه های آب معدنی، پارک ها، زمین پاتیناژه و... دیدن نمایید. اما شاید بتوان تونل آبی زیر این جزیره را خاص ترین جاذبه آن دانست. از این تونل به منظور تردد میان زمین اصلی و نخل جمیرا استفاده می گردد.
نخل جمیرا از جزایر نخل دبی است و 17 شاخه عظیم (مانند برگ های درخت نخل) می باشد. هزینه تخمینی ساخت این جزیره 12 میلیارد دلار اعلام شده است. گفته می شود که شاهرخ خان بازیگر مشهور بالیوودی و دیوید و ویکتوریا بکهام فوتبالیست و مدل مشهور، در این جزیره خانه هایی خریداری کرده اند.

نخل جبل علی دبی


تا پیش از احداث نخل جبل علی، نخل جمیرا بزرگترین جزیره مصنوعی جهان بود. اما دبی رکورد خود را در ساخت جزایر مصنوعی شکست و جزیره ای نیم برابر بزرگتر از نخل جمیرا، با نام جبل علی احداث نمود. این نخل نیز شامل مناطق گردشگری و تفریحی متعددی نظیر روستای ساحلی، پارک آبی، چندین تفرجگاه، مسیرهای پیاده روی خاص و... می شود. یکی از شباهت های نخل جبل علی به جمیرا، دارا بودن 17 شاخه در کنار آن است.

دیره، نخل یا جزیره؟


در طرح های ابتدایی ساخت جزایر نخل دبی قرار بود دِیره یکی از این جزیره های نخلی شکل باشد. اما در اواخر سال 2013 میلادی پس از اعمال تغییراتی نام دیره به صورت رسمی از نخل دیره به جزیره دیره تغییر یافت. دیره بزرگترین جزیره از مجموعه جزایر نخل دبی است و مساحت تخمینی آن 5 برابر بزرگتر از نخل جبل علی اعلام شده است. این جزیره مصنوعی عظیم دارای 41 شاخه می باشد. برای بازدید از این سازه خارق العاده، تور دبی را از دست ندهید.
جزایر نخل دبی چگونه ساخته شدند؟
ساخت جزایر نخلی فرآیندی بسیار پیچیده و پر هزینه بود. مهندسانی از سراسر جهان، به خصوص کشور هلند، در اجرای این پروژه فعالیت کردند و بیش از 11 میلیارد متر مکعب شن و 47 میلیون تن سنگ برای ساخت این جزایر استفاده شد. این شن ها از کف خلیج فارس استخراج شده، توسط یک شرکت بلژیکی شسته و لای روبی شده اند. سپس شن ها توسط کشتی ها و تجهیزات پیچیده، با فرآیند رنگین کمانی در منطقه ساخت جزایر نخل دبی افشانده شده اند. در پایان از تخته سنگ های عظیمی که با جرثقیل حمل می شدند، برای ایجاد موج شکن در حاشیه هر جزیره استفاده شده است. همچنین پیش از آغاز به ساخت این جزایر نیز موج شکنی با طول 11 کیلومتر در منطقه ساخت این جزایر احداث شده بود که بنای آن نیز پروژه ای بزرگ به شمار می‌آمد.
 

تاثیر جزایر نخل دبی بر محیط زیست

مطمئنا ساخت چنین سازه عظیمی روی محیط زیست اثر گذار است و حتی برخی معتقد هستند که برج خلیفه نیز روز محیط زیست آثار منفی دارد. در حقیقت جزایر نخل دبی تاثیرات منفی روی اکوسیستم خلیج فارس و سواحل اطراف آن می گذارند. از بین رفتن صخره های مرجانی که تصفیه کننده طبیعی آب هستند، سبب افزایش آلودگی آب های این منطقه و در پی آن از بین رفتن سایر موجودات زنده ساکن خلیج فارس خواهد شد.
همچنین عملیات ساخت جزایر نخل دبی موجب ورود رسوبات به آب و از بین رفتن چمن های دریایی و بسترهای صدفی می گردد که این امر نیز موجب از بین رفتن دیگر موجودات زنده وابسته به آن ها خواهد شد؛ برای مثال در زمان ساخت نخل جبل علی یکی از مناطق حفاظت شده زیستی به طور کامل از بین رفت که باعث نابودی برخی گونه ها و تغییر در اکوسیستم منطقه شد.
در صورتی که مشتاق به بازدید از جاذبه های دیدنی دبی، خصوصا جزایر نخلی هستید برای مشاهده جزئیات و اطلاع از قیمت تور دبی به وبسایت توریابی مراجعه کنید.
۱۷۲۰ ۱۴۰۱/۰۱/۲۲ منابع : فاینداتور / فاینداتور
نظرات کاربران
دیدگاه
Loading