تور خارجی و تور داخلی ارزان قیمت در توریابی
روش های مختلف جهت یابی

روش های مختلف جهت یابی

۱۳۹۶/۰۸/۲۱
جهت یابی همیشه یکی از مهمترین موارد است که هر گردشگر باید قبل از سفر از آن آگاه باشد. اگر قصد دارید راهی طبیعت زیبای ایران می شوید و یا تصمیم دارید یک تور طبیعت گردی انتخاب کنید بهتر است با روش های مختلف جهت یابی را بدانید. جالب است بدانید روش های جهت یابی در روز و شب و یا جهت یابی در قطب شمال و جنوب با یکدیگر متفاوت هستند. بنابراین کاربردی ترین روش ها با توجه به موقعیت جغرافیایی خود انتخاب کنید اگر چه مطمئنا راحت ترین راه جهت یابی استفاده از قطب نما می باشد.

چطور جهت یابی کنیم؟


جهت یابی به وسیله خورشید

حرکت خورشید همواره از سمت شرق به غرب است. در هنگام ظهر خورشید دقیقا در وسط آسمان و رو به جنوب قرار دارد. بنابراین سایه اجسام سمت شمال را به شما نشان می دهد. در گذشته از خورشید برای تعیین ساعت روزانه استفاده میشد در واقع استفاده از خورشید برای تعیین ساعت و یا جهت مسیر یکی از قدیمی ترین شیوه های جهت یابی بوده است.

جهت یابی به وسیله خورشید

جهت یابی با سایه اجسام

برای استفاده از این روش کافی است یک جسم مانند چوب دستی خود و یا حتی فلاکس همراه را روی زمین بذارید و ابتدای سایه را با سنگ علامت گذاری کنید. سپس کمی صبر کنید و بعد از گذشت چند دقیقه محل دوم سایه جسم را رو زمین علامت گذاری کنید. حال در ذهن خود تصور کنید که دو محل سایه با خط به یکدیگر متصل هستند و خط دیگری عمود بر آنها آمده است. خط عمود جهت شمال را نشان می دهد.

جهت یابی با سایه اجسام

جهت یابی با ساعت مچی

یکی از راحت ترین روش های جهت یابی استفاده از ساعت مچی همراه می باشد. ساعت مچی وسیله است که یار همیشگی شما در سفر می باشد. برای این کار کافی است عقربه ساعت شما رو را دقیقا رو به خورشید قرار دهید. زاویه ای که بین ساعت شمار و با عدد 12 را در نظر بگیرید. نیمساز زاویه معرف جهت جنوب به شما می باشد. اگر در مقصدی هستید که ساعت ان یک ساعت جلوتراز ساعت رسمی کشور هست باید زاویه را با عدد یک یا ساعت 13 بسنجید.

 

جهت یابی با ساعت مچی

 

جهت یابی به وسیله ستاره قطبی

در هنگام شب که آسمان صاف است از یک مجموعه هفت ستــاره ای به نـــام دب اکبر ( خرس بزرگ ) استفاده می كنيم. شکل این هفت ستاره به صورت یک ملاقه است كه هر گاه فاصله دو ستاره سر آن را پنج برابر امتداد دهیم به ستاره قطبی مي رسیم كه خود ابتدای هفت ستاره دب اصغر ( خرس كوچک) است.

جهت یابی به وسیله ستاره قطبی

جهت یابی به وسیله هلال ماه

یکی از متداول ترین و شاید آسان ترین روش های جهت یابی در شب استفاده از هلال ماه می باشد. برای این منظور اگر سفر شما از تاریخ اول ماه تا 15 ماه باشد (نیمه اول ماه) می باشد سمت برجستگی ماه به شما جهت غرب را نشان می دهد. اما در نیمه دوم ماه یعنی از تاریخ 15 ام تا روز آخر ماه برجستگی هلال ماه سمت شرق را به شما نشان می دهد.
اگر دو نوک (تیری) هلال ماه را بهم وصل کنیم، حرف p درست شد، هلال ماه به سمت مغرب است و اگر q درست شد ه هلال به سمت مشرق است.

جهت یابی به وسیله هلال ماه

درختان

وزش باد و تابش آفتاب بر درختان تاثیر مستقیم دارد. اگر می خواهید از درخت برای جهت یابی استفاده کنید توجه داشته باشید که درخت به وسیله تپه و یا بین سایر درختان و ساختمان محصور نباشد. به طور کلی درخت باید کاملا در محیط طبیعی خود قرار داشته باشد. عموما درختان در جهت ورزش باد غالب منطقه خم می شوند. عموما خزه ها و گل سنگ ها بیشتر در جهت شمالی رشد پیدا می کنند. به همین دلیل محل رشد خزه و گل سنگ معرف جهت شمال می باشد.

 

جهت یابی با درختان

شاخه درختان اگر بیشتر عمودی باشد یعنی به سمت شمال است و اگر بیشتر حالت افقی داشته باشد جهت جنوب را نشان می دهد. جهت رويش بعضی از درختان به سمت جنوب است زیرا به سمت خورشید رشد میکنند. پوست بعضی درختان به سمت شمال تیره تر و خشن تر است. حلقه هاي تنه درخت به سمت شمال ضخیم تر از قسمت جنوبی هستند.

جهت یابی با ریشه درخت

ماسه و برف:

اگر می خواهید جهت باد غالب در بیابان و یا در قطب شمال و قطب جنوب را تشخصی دهید می توانید به توده های ماسه ای و یا توده های برف توجه کنید. امواج ماسه در بیابان‌ها و امواج پستی-بلندی‌های برف در مناطق قطبی جهت باد را نشان می‌دهند.
اگر وزش باد در منطقه شدید باشد و یا باد در جهت های مختلف بوزد عموما استفاده از این روش بسیار دشوار خواهد بود.

جهت یابی با ماسه و برف

باد

بادها را از جهتی که می‌وزند، نام‌گذاری می‌کنند مانند باد شمالی از شمال. باد غالب، باد خاصی است که وزش آن طولانی‌تر بوده و در جهت خاصی می‌وزد. درجه حرارت، رطوبت و سرعت که در فصول مختلف باعث تغییر جهت باد غالب می شود. به راحتی و تنها با دانستن جهت بادهای غالب می‌توانید چهار جهت اصلی را تشخیص دهید.
- در نواحی معتدل آب و هوایی چه در قطب شمال و چه در قطب شمال باد غالب عموما از غرب می زود.
- در نواحی گرمسیری، باد غالب بین مناطق شمال شرقی و جنوب شرقی جریان دارد.
- در نواحی استوایی، باد غالب معمولاً از سمت شرق می‌وزد.

 

جهت یابی با باد

جهت یابی و حیوانات

گاهی به وسیله حرکات حیوانات و یا لانه های آنها می توانید جهت یابی داشته باشید. به طور مثال دارکوب (شانه‌به‌سر) معمولاً حفره‌هایش را در سمت شرقی درخت حفر می‌کند. سنجاب‌ها هم معمولاً در سوراخ‌های سمت شرقیِ درختان خانه و لانه می‌گزینند. پرندگان، ماهیان یا دوزیستان معمولاً ترجیح می‌دهند در سمت غربی تولید مثل نمایند.لانه مورچه ها (خاکریز) عموما سمت جنوب را نشان میدهد. مورچه‌ها خانه‌های خود (مورتپه‌ها) را بر روی شیب‌های جنوب شرقی می‌سازند.

منبع: www.findatour.co


۱۷۲۱ ۱۳۹۶/۰۸/۲۱ منابع : فاینداتور / فاینداتور
نظرات کاربران
دیدگاه
Loading