تور خارجی و تور داخلی ارزان قیمت در توریابی
نکات لازم برای سفر در دوران بارداری

نکات لازم برای سفر در دوران بارداری

تعطیلات نوروز نزدیک است و بازار سفرهای نوروزی داغ! خانم های باردار که قصد سفر دارید چه نکاتی باید در طول سفر رعایت کنند! البته هر خانم بارداری شرایط خاص خود را دارد و در این زمینه بهترین راهنما دکترها می‌باشند. بیشتر خانم‌هایی که بارداری طبیعی و سالمی دارند می‌توانند به مسافرت بروند و کم‌خطرترین زمان برای مسافرت سه‌ماهه دوم بارداری است. با توریابی همراه باشید تا نکات لازم برای سفر در دوران بارداری را بررسی کنیم.

 

میان وعده فراموش نشود

در طول سفر بانوان باردار حتماً باید خوراکی‌های کم‌حجم و مفید مانند بادام، کشمش، گردو، برگه و حتی ساندویچ‌های کوچک به همراه داشته باشند و در میان وعده‌های اصلی غذا از آن‌ها به‌عنوان میان وعده استفاده کنند.

 

سفر و بارداری

تعادل رژیم غذایی

در طول مسافرت استفاده از میوه‌ها و غذاهای خانگی کمتر و غذاهای فست فود و رستورانی بیشتر می‌شود. بانوان باردار باید به این نکته توجه داشته باشند که هرروز از میوه و سبزی‌های تازه استفاده کنند.

نوشیدنی‌های ممنوع در دوران بارداری

• چای سرد، ممکن است که این چای واقعاً به شما حس نشاط و انرژی بدهد اما کافئین آن بسیار بالا است و نباید مورد مصرف قرار بگیرد.
• قهوه، مصرف مداوم قهوه باعث تنگ‌تر شدن عروق خونی می‌شود و درنتیجه جریان خون در بدن کاهش می‌یابد و از همین طریق جریان خون در بدن جنین نیز کم می‌شود.
• از انواع شیر و آب‌میوه‌های پاستوریزه نشده کاملاً پرهیز کنید چراکه ممکن است حاوی باکتری‌های باشند که به سیستم عصبی جنین آسیب می‌رسانند.
• مصرف نوشابه‌‌ها باعث بروز مشکلاتی مثل زایمان زودرس می‌شود. نوشابه‌های رژیمی نیز پر از کافئین نیستند اما شیرین‌کننده‌های غیرطبیعی دارند مثل ساکارین بنابراین استفاده نیز نوشیدنی نیز توصیه نمی‌شود.
• مصرف کم نوشیدنی‌های گاز‌دار مانند کولا، لیموناد، تانگو و... مشکلی ایجاد نمی‌کند اما مصرف روزانه این مواد بسیار خطرناک است.

لباس راحت و بالش کوچک

اولین و مهم‌ترین نکته در طول مسافرت پوشیدن لباسی راحت و آزاد است تا در طول سفر پوستتان تحت‌فشار نباشد. همچنین همراه داشتن بالشی کوچک به شما کمک می‌کند تا در هنگام خستگی آن را پشت کمرتان بگذارید و خستگی کمرتان را از بین ببرید . اگر به مناطق سرد و کوهستانی سفر می‌کنید در نظر داشته باشید که حتماً لباس گرم به همراه ببرید. پوشیدن کفشی راحت و سبک نیز بسیار مهم است.

استفاده از سرویس بهداشتی

بانوان باردار در طول سفر نیاز هست که بیشتر از سایرین به سرویس بهداشتی بروند. نکته‌ای که در این میان مطرح است تمییز بودن این محیط است تا سبب انتقال بیماری به مادر باردار نشود و سلامتی او و فرزندش را تهدید نکند.

 

پرونده پزشکی

 

بهتر است در زمان سفر از آخرین آزمایش و سونوگرافی خود یک کپی به همراه داشته باشید. تا در صورت بروز مشکل پزشک بامطالعه آن در جریان وضعیت بارداری شما قرار بگیرد. اگر به خارج از شکور سفر می کنید حتما بررسی کنید آیا نیاز است واکسن های مربوط به بیماریهای آن منطقه را استفاده کنید یا خیر!

وسیله مناسب سفر در بارداری

وسیله‌ای مناسب برای مسافرت

انتخاب هر وسیله‌ای مستلزم رعایت مواردی است و نمی‌توان به‌طورقطع یکی از وسایل نقلیه را انتخاب کرد. مثلاً اگر با خودروی شخصی به سفر می‌روید و بانوی بارداری با شما هم‌سفر است لازم است حتماً زمان سفر را طوری مدیریت کنید تا در ساعات شلوغی و ترافیک در جاده‌ها نباشید. همچنین آرام رانندگی کردن و پرهیز از ترمزهای ناگهانی و سرعت زیاد توصیه می‌شود. لازم است بانوان باردار در طول مسیر ساعت‌های زیادی نشسته نباشند و چنددقیقه‌ای قدم بزنند. برای سفر با هواپیما هم سفرهای طولانی‌مدت اصلاً پیشنهاد نمی‌شود. سفر بانوان باردار در سه‌ماهه آخر بارداری به‌هیچ‌عنوان نباید با هواپیما انجام شود.
در میان وسایل نقلیه قطار کم‌خطرترین وسیله‌ای است که می‌توان انتخاب کرد. زیرا امکان قدم زدن و حتی دراز کشیدن در آن وجود دارد.

جابه‌جایی وسایل

در هنگام برداشتن چمدان‌ها و وسایل، بانوان باردار باید بارهای سبک‌تر را انتخاب کنند و در صورت امکان از بلند کردن وسایل سنگین اجتناب کنند.

مسافرت ممنوع

اگر دچار دیابت بارداری، فشارخون بالا و یا خونریزی هستید سفر خود را به بعد از دوران بارداری موکول کنید.

 

برگرفته از: فاینداتور
۱۳۵۳ منابع : فاینداتور / فاینداتور
نظرات کاربران
دیدگاه
Loading