تور خارجی و تور داخلی ارزان قیمت در توریابی
اقامتگاه بوم گردی در ایران

اقامتگاه بوم گردی در ایران

همه می‌دانیم که یکی از مهم‌ترین فاکتورها در سفر داشتن بودجه‌ی مناسب است؛ همین موضوع سبب شده تا افراد بسیاری که به سفر علاقه‌مند هستند، نتوانند آن‌طوری که دوست دارند به گردش و تفریح بپردازند. یکی از عواملی که باعث افزایش هزینه‌های سفر می‌گردد مبحث اقامت است. در حقیقت اگر آشنایی در مقصد خود نداشته باشید و یا کمپ و چادر را ترجیح ندهید باید مقدار زیادی از پولتان را صرف اجاره‌ی هتل یا مسافرخانه کنید.در چند سال اخیر برای رفع مشکل هزینه‌های گزاف اقامت مسافران و کمک به صنعت گردشگری اقامتگاه‌هایی در کشورمان ساخته شد که با نام اقامتگاه بوم‌گردی شناخته می‌شود. در این مطلب اقامتگاه‌های بوم‌گردی را به شما عزیزان معرفی می‌کنیم تا شما هم بتوانید با صرف هزینه‌ی کمتر به سراسر کشور عزیزمان سفر کنید.

اقامتگاه بوم گردی چیست ؟

ایران کشوری با اقلیمی فوق‌العاده است و هر گوشه‌ای از آن جذابیت خاص خودش را دارد. خوشبختانه در کشورمان می‌توان از هرچهار فصل به معنای واقعی لذت برد. کشورهای چهارفصل این امکان را برای گردشگران مهیا می‌کنند که طبیعت‌گردی را به معنای واقعی تجربه نمایند.
گذشته از آب‌وهوا، روستاها نیز جذابیت‌های خاص خودشان را دارند و به سفرها رنگ خاصی می‌بخشند. در چند سال اخیر گردش در روستاها بسیار محبوب شده است و این امکان را برای شهرنشینان فراهم کرده تا از فضای دودآلود شهر خود دور شوند و سبک نوینی از زندگی را تجربه کنند. اقامتگاه‌های بوم‌گردی همانطور که از نامشان مشخص است نوعی اقامتگاه هستند و میهمانانشان با اقامت در آنها علاوه بر گذراندن شب می‌توانند با سبک و سیاق زندگی مردم آن منطقه نیز آشنا شوند.
اقامتگاه‌های بوم گردی با شکل و شمایلی ساخته می‌شوند که حس زندگی سنتی ناب ایرانی را به میهمانان نشان بدهند. اگر شما هم دوست دارید که در هزینه‌های سفرتان صرفه‌جویی کنید و در عین حال به تجربه‌ی زندگی در میان روستائیان نیز بپردازید، اقامتگاه‌های بوم گردی مکان‌های مناسبی برایتان هستند.
در ساخت اقامتگاه‌های بوم گردی تلاش می‌شود تا سبک معماری همان ناحیه در ساخت اقامتگاهش رعایت شود برای مثال اگر به یزد بروید و اقامتگاه بوم‌گردی این خطه از ایران را انتخاب کنید، سبک و سیاق معماری آن مکان مطابق با معماری یزدی خواهد بود.

 

ویژگی های اقامتگاه های بوم گردی در ایران

شاید تصور کنید که اقامتگاه بوم گردی همان مسافرخانه یا هتل سطح پایین است اما باید بگوییم که این نوع اقامتگاه‌ها خصوصیات ویژه‌ای دارند که آنها را از هم‌نظیرانشان متمایز می‌نمایند. در این بخش ویژگی‌های خاص اقامتگاه‌های بوم‌گردی ایران را بیان می‌نماییم.

1-غذا در اقامتگاه بوم گردی

خوراکی‌هایی که در اقامتگاه‌های بوم‌گردی ارائه می‌شوند، بسیار متفاوت از آن چیزی است که در هتل‌ها می‌بینیم. آشپزانِ اغلب اقامتگاه‌های بوم‌گردی بانوان هستند و آنها با هنر خاص خودشان از مواد اولیه‌ی محلی بهره گرفته و حتی نان محلی می‌پزند. بنابراین برای چشیدن خوراکی و نوشیدنی‌های بومی می‌توانید به اقامتگاه‌های بوم گردی مراجعه کنید.

2-میزبانان محلی

در تمامی اقامتگاه‌های بوم‌گردی بومیان خودشان از میهمانان پذیرایی می‌نمایند و اوج میهمان‌نوازی ایرانی را به آنها نشان می‌دهند. این موضوع سبب می‌شود تا در مکان‌های دور افتاده‌ی ایران اشتغال‌زایی شود و گردشگران نیز با لهجه‌های شیرین مردم خطه‌های دیگر آشنا شده و سبکی خاص از سفر را تجربه کنند.

 

3-معماری و دکوراسیون خاص

در بسیاری از شهرستان‌های ایران هتل و اقامتگاه‌های لوکس باید به نحوی باشد که گردشگران حین ورود احساس خوشایندی داشته باشند. در دکوراسیون سنتی اقامتگاه‌های بوم گردی می‌توانید اشیایی چون کرسی، صنایع دستی و رخت‌خواب و ... را ببینید که شاید در کمتر هتل یا مسافرخانه‌ای بتوانید نظیرش را مشاهده کنید.

4-نمایانگر فرهنگ خاص

حتما می‌دانید که مردم هر بخش از ایران فرهنگ اصیل و خاص خود را دارند و این موضوع در لباس، مراسم و نوع رفتارشان کاملا مشخص است. در اقامتگاه‌های بوم‌گردی حتما نمادها و نشانه‌هایی را خواهید یافت که برایتان تازگی دارد؛ این موارد در اقامتگاه‌های بوم‌گردی به وضوح قابل مشاهده هستند.
در برخی از اقامتگاه‌های بوم گردی برای میهمانان موسیقی‌های محلی و مراسم خاص نیز برگزار می‌گردد که شرکت در آنها خاطراتی به یادماندنی را رقم خواهند زد.

 

5-محیط و خدمات در اقامتگاه بوم گردی

هدف از ساخت اقامتگاه‌های بوم گردی این بوده که تا جای ممکن در هزینه‌های گردشگران صرفه‌جویی گردد و در عین حال حس اقامت در خانه به میهمانان القا شود. به عبارت دیگر اگر این نوع مکان‌ها را برای سپری کردن شب انتخاب کنید، گویا در خانه‌ی یکی از بومیان میهمان شده‌اید و نه یک هتل یا مسافرخانه.
ناگفته نماند که در اقامتگاه‌های بومگردی نوساز سعی بر آن است که همه‌چیز سازگار با محیط زیست باشد و کمترین آسیب به محیط وارد گردد؛ همچنین مسئولان در مصرف آب نیز صرفه‌جو هستند و به خوبی از این مایه‌ی گران‌بها محافظت می‌کنند. در حال حاضر برنامه‌ها به گونه‌ای هستند که تا جایی که امکان دارد از انرژی‌های تجدیدپذیر در اقامتگاه‌های بوم‌گردی استفاده گردد.

اقامتگاه های بوم گردی در ایران

امید است که شمار اقامتگاه‌های بوم گردی در ایران بیشتر شود به گونه‌ای که هر استان اقامتگاه‌های متعددی را در اختیار گردشگران قرار بدهد. با این تفاسیر هنوز هم افرادی وجود دارند که به این نوع اقامتگاه‌ها اعتماد ندارند و در انتخاب خود مطمئن نیستند. اگر شما هم نمی‌دانید که اقامتگاه بوم‌گردی باب میلتان خواهد بود یا خیر باید بگوییم که تمامی این اماکن دارای مجوز از سازمان میراث فرهنگی هستند و همواره بازرسان بر آنها نظارت دارند.
همچنین باید بدانید که اقامت در این مکان‌ها تابع همان قوانینی است که هتل‌ها از آنها پیروی می‌نمایند و بهتر است که پیش از مراجعه حتما با مکان مورد نظر تماس گرفته و اتاقتان را رزرو نمایید.
هم‌اکنون در بسیاری از استان‌های ایران اقامتگاه‌های بوم‌گردی وجود دارند که معروف‌ترین آنها از این قبیل هستند: اقامتگاه بوم گردی خالو منصور قشم، اقامتگاه بوم گردی خشت آباد یزد، اقامتگاه بوم گردی ستاره پلند فردوس، اقامتگاه بوم گردی خانه باغ ایرانی شیراز، اقامتگاه بوم گردی آریو اصفهان، اقامتگاه بوم گردی کوشک آقا محمد قمصر، اقامتگاه بوم گردی کاشکیلو شهداد کرمان، اقامتگاه بوم گردی وصال رویان اسفراین، اقامتگاه بوم گردی بیراهه کویر مصر و....
حدود قیمت اقامت در این مکان‌ها بین 30 تا 250 هزار تومان است که فصل نیز بر قیمت آنها تاثیر دارد.

۱۳۲۸ منابع : فاینداتور / فاینداتور
نظرات کاربران
دیدگاه
Loading