تور خارجی و تور داخلی ارزان قیمت در توریابی
تالاب صورتی لیپار چابهار

تالاب صورتی لیپار چابهار

 

تالاب لیپار از نظر زمین شناسی اهمیت دارد و زیستگاه بسیاری از پرندگان بومی و مهاجر به ایران مانند چنگر، فلامینگو، کشیم، انواع حواصیل، طاووسکن، باقرقره، تیهو، عقاب دشتی است؛ بنابراین تورهای طبیعت گردی و پرنده نگری (Birdwatching) حرفه ای متعددی به این مقصد برگزار می شوند. به جز زیستگاه جانوری رویش گونه‌های گیاهانی چون بلوط و گزنه و پنبه وحشی از مهمترین ویژگی های گیاه شناسی منقطه است، به طور مثال بومیان چابهار از پنبه وحشی برای تهیه لباس و لوازم خواب استفاده می‌کنند.

 

علت رنگ قرمز دریاچه لیپار وجود نوع خاصی از پلانگتون است که تعداد آنها در زمان های خاصی بر سطح آب تالاب زیاد می شود و موجب سرخ شدن آب دریاچه می‌گردد. جالب است بدانید نمونه ای از این دریاچه در کشور چین به نام دریاچه سرخ پانجین یا پانیجین وجود دارد، با این تفاوت که وسعت دریاچه پانیجین بیشتر است و به هیچ عنوان گردشگران حق ورود به آب دریاچه و تردد در سطح آن را ندارند مگر آنکه از قایق های خاص تعبیه شده استفاده کنند.
محوطه کنونی تالاب در سال 1362 توسط آقای دادکریم شیخ‌زاده (از روستای دمبدف)، همت افراد محلی چابهار و کمک وزارت کشاورزی درست شد تا بتواند مکانی برای تامین آب و رویش گیاهی منطقه باشد؛ اما در سال های اخیر به دلیل بارش کم باران، طوفان شن بلند مدت و احداث نیروگاه گازی، زیست بوم تالاب در معرض تخریب جدی قرار دارد.

بهترین زمان بازدید از دریاچه لیپار

ماه های بهمن، اسفند، فروردین، شهریور و مهر که شاهد جزر و مد در خلیج گواتر هستیم بهترین زمان بازدید و عکاسی از تالاب لیپار است.

آدرس تالاب صورتی لیپار

سیستان و بلوچستان، 15 کیلومتری شهر چابهار، روستای رَمین، جاده چابهار به سمت خلیج گواتر

 

۱۸۲۸ منابع : فاینداتور / فاینداتور
نظرات کاربران
دیدگاه
Loading