تور خارجی و تور داخلی ارزان قیمت در توریابی
جاذبه های گردشگری اطراف مشهد

جاذبه های گردشگری اطراف مشهد

دهکده ییلاقی شاندیز

شهر ییلاقی شاندیز از سطح دریا ۱۴۰۰ متر ارتفاع دارد و در طول جغرافیایی ۵۹ درجه و ۱۷دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۶ درجه و ۲۳ دقیقه جای گرفته‌ است. این شهر از شمال به میان ولایت و از جنوب به شهرستان نیشابور و از مشرق با طرقبه و از غرب با گلمکان و چناران مجاور می‌ باشد و دارای وسعتی حدود ۳۷٬۸۲۵ کیلومتر مربع است. به علت قرارگرفتن در دامنه‌های شمالی سلسله ارتفاعات بینالود و برخورداری از آب و هوای معتدل آب فراوان و باغ های وسیع و مناظر طبیعی دیدنی به عنوان یکی از کانون های عمده مسافران و گردشگران از شهر مشهد و سراسر ایران است.

 

 

روستای اخلمد

اخلم (یا اخلومد) از ییلاق‌های استان خراسان رضوی است که در شمال شرقی ایران در شهرستان چناران در ۸۵ کیلومتری شمال غرب مشهد و ۲۴ کیلومتری چناران، در میان سلسله کوه‌های بینالود است. مردم آنجا معتقدند که در حمله اعراب به خراسان مردم هرگاه مورد حمله سپاهیان قرار می‌گرفتند به این دره پناه می‌آوردند و چون هنگام خطر همواره یکدیگر را ندا می‌کردند که «خالد آمد، خالد آمد» این دره رفته رفته به اخلمد مشهور شد. و خالد سردار عرب در جنگ‌های این محل بوده ست. مهمترین سوغاتی روستای اخلم سیب است.

چگونه به روستای اخلمد برویم؟


منطقه‌ی ییلاقی طرقبه

ییلاق طرقبه با وسعت ۱۶۰۰ کیلومترمربع در منطقه‌‌ای کوهستانی در امتداد بینالود واقع شده و در ۱۵ کیلومتری مشهد در غرب انتهای بولوار وکیل‌آباد قرار دارد. طرقبه دارای سابقه‌ای طولانی در تاریخ این شهر است. این مکان در امتداد دره‌ی بسیار با صفایی واقع شده و از نظر زمین‌شناسی از بخش‌های دشت، پای کوه و کوهستانی شکل گرفته است. طرقبه دارای آب و هوای سرد و خشک با تابستان‌ هایی خنک و مطبوع می‌ باشد که به دلیل بالا بودن ارتفاع آن، میزان بارندگی این منطقه نسبت به شهر مشهد بیشتر است. از مهمترین صنایع دستی منطقه علاوه بر بافته‌ ها و ساخته‌ های بومی، سبدبافی است که به سبب توریستی بودن طرقبه، بازار این تولیدات از موقعیت مطلوبی برخوردار است. صنایع ظریف حصیر بافی، در میان گردشگرانی که به این منطقه از مشهد سفر می‌کنند، جایگاه ویژه‌ای دارد. علاوه بر آن پرورش گل و گیاه نیز از مشاغل فعال طرقبه است.

چگونه به روستای ییلاقی طرقبه برویم؟

روستای زشک

یکی دیگر از جاهای دیدنی اطراف مشهد روستای زشک می باشد. روستای زشک در امتداد جنوب شرقی رشته کوه بینالود و در سرچشمه دره شاندیز و حدوداً در فاصله ۲۰ کیلومتری از شهر مشهد قرار گرفته است.
روستای زشک به دلیل دارا بودن چشم اندازهای بسیار زیبا، آب و هوای معتدل و نیز باغ های سرسبز میوه به عنوان یکی از بهترین مناطق ییلاقی شهر مشهد شناخته می شود. به علت وجود چشمه سارهای متعدد در این منطقه، آب کافی برای کاشت انواع محصولات باغی موجود می باشد. گیلاس، سیب، گلابی، زردآلو، گردو، آلو قرمز و هلو از جمله محصولات باغی روستای زشک می باشند.

چگونه به روستای زشک برویم؟

روستای ییلاقی خادر

از دیگر جاهای دیدنی اطراف مشهد می توان به روستای خادر که واقع در یک کیلومتری شاندیز، در درون دره‌ای زیبا به وسعت هزار هکتار قرار گرفته که بافت آن نیز از چندین دره‌ی کوچک و بزرگ شکل گرفته است، اشاره کرد. دشتی ناهموار در ارتفاعات منطقه، در گذشته محل رویش گیاهان دارویی بوده است. اراضی خادر با وضعیتی منحصر به‌ فرد در حد فاصل دو رودخانه‌ی شاندیز و نغندر قرار گرفته است.

روستای ابرده پایین

روستای ابرده پایین، واقع در ۲۵ کیلومتری شمال‌ غربی شهر طرقبه، میان دره‌ای است و پیرامون آن را ارتفاعات در برگرفته است. تنها رودخانه‌ای که از آن می‌ گذرد، جریان آبی زشک می‌ باشد. مردم این روستای ییلاقی بیشتر به امر زراعت، باغداری و یا دامداری اشتغال دارند. آب و هوای این ناحیه، معتدل کوهستانی است. این منطقه به دلیل وجود کوه‌های مستعد در فصل زمستان به پیست اسکی برای علاقه‌مندان به این ورزش تبدیل می‌شود و گروه‌های ورزشی بسیاری از گردشگران در این فصل برای بهره بردن از طبیعت برفی این ناحیه از ابرده می‌ آیند.

روستای گلستان

روستای گلستان واقع در ۵ کیلومتری مشهد، دارای مناظر کوهستانی و باغات میوه با دره‌های سرسبز است که به رغم وجود این مواهب طبیعی، از جمله بند گلستان، که از زیباترین جاهای دیدنی اطراف مشهد است، وجود آستان مقدسه امام‌ زادگان یاسر و ناصر به اهمیت گردشگری آن افزوده است

چگونه به روستای گلستان مشهد برویم؟

روستای ییلاقی حصار مشهد

روستای حصار به فاصله‌ ۶ کیلومتر از مشهد در جنوب‌ غربی این شهر قرار دارد و فاصله‌ آن تا طرقبه ۳ کیلومتر می‌ باشد. این روستا با دارا بودن ۶۳۰ خانوار و جمعیت ۲۳۰۰۰ نفر، یکی از پر جمعیت‌ ترین روستاهای طرقبه است که با توجه به ییلاقی بودن و وجود چشم‌ اندازهایی از طبیعت و کوهپایه‌ای بودن، جزء چشم نوازترین جاهای دیدنی اطراف مشهد به شمار می رود و همه روزه پذیرای تعداد بسیاری از زائران و مجاوران و طبیعت دوستان شهر مشهد می‌باشد.

روستای پاژ  زادگاه فردوسی

پاژ نام روستایی است که در ۱۵ کیلومتری شمال شرقی مشهد و در تقاطع جاده کلات و کارد است. این روستا یک خیابان اصلی با نام «فردوسی» دارد که از جاده کلات منشعب می‌شود و خیابان‌های فرعی آن نیز بر اساس همین خیابان اصلی شماره‌گذاری شده‌اند. این روستا محل تولد ابوالقاسم فردوسی شاعر حماسه‌سرای ایرانی بوده است.

چگونه به روستای پاژ برویم؟

روستای ییلاقی جاغرق

این منطقه‌ی ییلاقی در فاصله حدود ۷ کیلومتری جنوب باختری طرقبه واقع شده و امتداد آن به مناطق دیگر از جمله عنبران، طرقدر، کردینه، تغاره و شاندیز محدود می‌ شود. بنا به قولی قدمت این روستا به پیش از اسلام می‌ رسد. آب و هوای آن معتدل کوهستانی است که وجود باغات میوه و ارتفاعات و دره‌ های پوشیده از گیاه و چشم‌ اندازهای زیبا جذابیت خاصی به این دره ییلاقی بخشیده استمطمئنا با جاذبه های گردشگری شهر مشهد آشنا هستید. اینار به خارج از شهر مشهد می رویم و روستاهای اطراف آن سر می زنیم.

 

۲۰۲۵ منابع : فاینداتور / فاینداتور
نظرات کاربران
دیدگاه
Loading