تور خارجی و تور داخلی ارزان قیمت در توریابی
روستای سراخیه یا ونیز ایران در تالاب شادگان

روستای سراخیه یا ونیز ایران در تالاب شادگان

روستای سراخیه یا ونیز ایران در تالاب شادگان

در معرفی جاذبه‌های گردشگری دیگری از کشور عزیزمان ایران به جنوب کشور و استان خوزستان سفر خواهیم کرد و میزبان یکی از جالب ترین روستاهای جنوبی ایران در تالاب شادگان خواهیم بود. روستای سراخیه یا صراخیه که لقب ونیز ایران را به خود اختصاص می دهد، به دلیل قرارگیری در تالاب شادگان و حفظ بافت سنتی خود در چند سال اخیر مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است اما این روستا جزو مناطق محروم ایران بشمار می رود و صرفا نام ونیز را یدک می‌کشد.
بومیان روستای صراخیه از قایق یا کلک برای رفت و آمد استفاده می‌کنند و هنوز بافت قدیمی روستایی و شیوه سنتی زندگی خود را حفظ کرده اند. تالاب شادگان مهمترین امکانِ امرار معاشِ مردم سراخیه و ابزار زندگی شان است و زندگی آنها بستگی زیادی به این تالاب دارد. از نِی تالاب، ماهی و آبزیان و گِل کف آن برای گذران زندگی استفاده می‌کنند. بنابر گفته‌ی راویان محلی، در گذشته که سطح آب کارون و دو رودخانه معروف آن به نام های رودخانه جراحی و نهر بحره بیشتر بود، اکثر زمین ها پوشیده از آب بود و تردد به سختی انجام می‌گرفت. همچنین برخی از بازدیدکنندگان معتقد هستند که قدمت روستای سراخیه به تمدن عیلام و اقوام خوز برمی گردد؛ اما هنوز کاوش باستان‌شناسی در این محل انجام نشده است.
اگر قصد بازدید از روستا را دارید، بهتر است کمی به زبان عربی مسلط باشید و یا با یکی از افراد محلی خوزستان به این روستا سفر کنید. در نزدیکی روستای سراخیه روستای دیگری به نام رگبه قرار دارد که بیشتر تعاملات دو روستا با یکدیگر و به وسیله قایقها صورت می گیرد.
با توجه به بافت سنتی روستای سراخیه بهتر است برای اقامت در هنگام شب به شهر اهواز و یا شادگان بازگردید اما اگر دوست دارید تا تجربه یک روز زندگی در روستا را داشته باشید، می توانید از کپرهای محلی روستا استفاده کنید.

بهترین زمان بازدید از روستای سراخیه خوزستان

با توجه به آب و هوای جنوب ایران از اواخر پاییز تا اسفند بهترین زمان بازدید از روستای سراخیه است.

چطور به روستای سراخیه برویم؟

ابتدا وارد شهر اهواز شوید، سپس از طریق جاده اهواز به آبادان به منطقه دارخوین برسید. از دارخوین به سمت شهر شادگان حرکت کنید. سپس از طریق قایق های تعبیه شده در محل به روستای سراخیه بروید.

۱۰۰۶ منابع : فاینداتور / فاینداتور
نظرات کاربران
دیدگاه
Loading