تور خارجی و تور داخلی ارزان قیمت در توریابی
سی و سه پل اصفهان

سی و سه پل اصفهان

حتما تا حدودی با سی و سه پل اصفهان آشنایی دارید و می‌توان گفت که همه‌ی ایرانیان می‌دانند که این سازه یکی از برترین دیدنی‌های شهر اصفهان است؛ اما ما در این مطلب به شما خواهیم گفت که چرا سی‌وسه پل به شهرت رسیده و ویژگی‌های شاخص این مکان چیست. بررسی می‌کنیم که وقتی به سی و سه پل می‌روید، بهتر است که به چه نکاتی توجه کنید. با توریابی همراه باشید تا به سوی سی و سه پل برویم و از این سازه‌ی ارزشمند برایتان بگوییم.

معرفی سی و سه پل اصفهان

همه می‌دانیم که سی و سه پل روی زاینده‌رود و در اصفهان ساخته شده است. پل‌های متعددی روی زاینده‌رود وجود دارند و سی و سه پل یکی از یازده پل تاریخی و ارزشمند اصفهان به حساب می‌آید. سی و سه پل هم مانند بسیاری از بناهای تاریخی موجود در شهر زیبای اصفهان یادگاری از پادشاهی دودمان صفویان است.
در سال 1599 میلادی شروع به ساخت این سازه‌ی جذاب کردند و در نهایت کار آن در سال 1602 میلادی به پایان رسید. طول این پل 297.76 متر و عرضش 14.75 متر می‌باشد و آن را ساختند تا عبور و مرور بومیان از روی زاینده رود آسان‌تر باشد.
سی و سه پل در قرن هفدهم میلادی ساخته شد اما هنوز هم با صلابت و زیباست و از مهمترین اماکن تاریخی و تفریحی اصفهان و چه بسا ایران به‌شمار می‌رود. امروزه به دلیل خشک شدن زاینده رود امکان بازدید از تمامی قسمت‌های این پل وجود دارد و گردشگران داخلی و خارجی با اشتیاق زیادی آن را برانداز کرده و تصاویری برای یادگار از آن می‌گیرند.
ناگفته نماند که خشک شدن زاینده رود و عدم رسیدگی مناسب و به موقع به سی و سه پل باعث شده تا این گنجینه‌ی ایرانی با آسیب‌هایی روبه‌رو شود و حالا نیاز است که هرچه سریع‌تر به وضعیت آن رسیدگی شود.
در ادامه کمی از تاریخچه و پیشینه‌ی سی و سه پل برایتان خواهیم گفت تا بدانید که چرا سی و سه پل تا این حد حائز اهمیت است و وجودش برای ایران افتخارآفرین.

تاریخچه سی و سه پل اصفهان

یکی از مهمترین دلایل شهرت سی و سه پل اهمیت تاریخی آن است. در حقیقت این سازه یکی از ارزشمندترین و قدیمی‌ترین پل‌های ایران محسوب می‌شود. شاه عباس یکم یا شاه عباس صفوی دستور ساخت سی و سه پل را داد و او پنجمین پادشاه دودمان صفویان محسوب می‌شود.
سی و سه پل را در آن زمان به نام الله وردی خان نامگذاری کردند که این کار به دلیل زنده نگهداشتن یاد و نام الله ‌وردی خان اونْدیلادْزِ یا الله ‌وردی خان گرجی انجام شد. او سپهسالار صفویان بود و بناهای زیادی با تلاش‌های وی در ایران ساخته شد. می‌توان گفت که او بانی بناهایی چون مدرسه‌ی خان شیراز و سی و سه پل بود.
بعدها به دلیل این که سازه‌ی سی و سه پل دارای 33 قوس است، نام آن را تغییر دادند و سی و سه پل خواندند ولی با این وجود هنوز هم بسیاری از بومیان آن را با نام پل الله وردی خان می‌شناسند.

معماری سی و سه پل اصفهان

از دیگر نکاتی که باعث شهرت سی و سه پل شده نوع معماری و سبک و سیاق ساخت آن است. این پل خاص به دست استاد حسین بنای اصفهانی که یکی از برترین معماران دوران خود بود، ساخته شد. او از همان ابتدا با انتخاب کردن جای ساخت پل ثابت کرد که فردی مبتکر است زیرا استاد حسین بنا، جایی از سی و سه پل را برگزید که بسیار عریض بود و تمامی معماران پیش از وی مناطقی را انتخاب می‌کردند که عرض زاینده‌رود در آن کم باشد.
در حال حاضر امکان پیاده‌روی و یا دوچرخه‌سواری روی سی و سه پل وجود دارد اما در گذشته اسب و درشکه نیز از روی سی و سه پل عبور می‌کردند. اگر روی این سازه پیاده‌روی کنید، می‌توانید از نمای اطراف لذت ببرید یا محو تماشای طاقچه‌های روی این پل بشوید. روی این سازه 99 طاقچه به چشم می‌خورند که هریک با ظرافت خاصی ساخته شده‌اند.
بد نیست بدانید که گویا در گذشته روی طاقِ طاقچه‌های سی و سه پل نقاشی‌هایی وجود داشت اما به مرور زمان از بین رفته است. همچنین همانطور که بالاتر گفتیم این سازه دارای سی و سه پل یا قوس است که ارتفاع‌های مختلفی دارند و بین 7 تا 9 متر می‌باشند.
متاسفانه بخشی از سی و سه پل از بین رفته است زیرا در گذشته دارای 40 قوس بود و امروز تنها 33 قوس دارد. همچنین در گذشته مکان عبور پیاده‌ها و درشکه‌سواران از روی بود اما در حال حاضر فقط امکان پیاده‌روی وجود دارد و طبقه‌ی بالایی پل دارای سقف نیست.

سی و سه پل در حال تخریب

سی و سه پل با وجود این که اهمیت زیادی از نظر تاریخی و معماری برای ایرانیان دارد اما این روزها با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند. نخستین مشکلی که اغلب با آن آشنایی داریم، عدم وجود آب در زاینده‌رود است که روزبه‌روز سبب آسیب رساندن به سی و سه پل می‌گردد زیرا سی و سه پل را طوری ساختند که در برابر آب مقاومت بالایی داشته باشد و در حقیقت برای محیطی که دارای آب است آن را ساخته‌اند.
از دیگر نکاتی که از دغدغه‌های ما و بسیاری از بومیان است، تخریب پل توسط گردشگران می‌باشد. به دلیل عدم وجود نظارت درست بر روی فعالیت‌های توریست‌ها و نداشتن فرهنگ نگهداری از گنجینه های ملی، افراد بسیاری اقدام به نوشتن خاطره روی دیواره‌های پل و یا حتی کنده‌کاری روی بنا کرده‌اند.

آدرس سی و سه پل اصفهان

اگر برای نخستین‌بار به دیدن سی و سه پل می‌روید، خوب است که با آدرس و مسیرهای دسترسی به این جاذبه‌ی دیدنی آشنایی داشته باشید.
به سه روش امکان دسترسی به سی و سه پل وجود دارد:

سی و سه پل با مترو

ایستگاه‌های متروی میدان انقلاب و متروی سی و سه پل نزدیک‌ترین ایستگاه‌ها به این سازه هستند و با پیاده شدن در آنها می‌توانید با کمی پیاده‌روی خود را به سی و سه پل برسانید.

سی و سه پل با اتوبوس

باید خود را به ایستگاه میدان انقلاب برسانید برای این کار یا از خط میدان جمهوری اسلامی- میدان انقلاب استفاده کنید یا از ترمینال قوشخانه به سوی مقصد بروید.

سی و سه پل با اتومبیل شخصی

یکی از راه های رسیدن به سی و سه پل استفاده از وسایل نقلیه‌ی شخصی است. اگر با اتومبیل خودتان به سمت سی و سه پل رهسپار هستید، کافیست که به آدرس مندرج مراجعه کنید.

آدرس سی و سه پل اصفهان:

استان اصفهان، شهر اصفهان، میدان انقلاب، خیابان چهارباغ عباسی، سی و سه پل

هزینه بلیط سی و سه پل:

رایگان

۸۱۱ منابع : فاینداتور / فاینداتور
نظرات کاربران
دیدگاه
Loading