تور خارجی و تور داخلی ارزان قیمت در توریابی
قبرستان خالد نبی گنبد کاووس

قبرستان خالد نبی گنبد کاووس

قبرستان خالد نبی گنبد کاووس


یکی از معروف ترین جاذبه های توریستی که حتما در برنامه سفر تور های گنبدکاووس قرار دارد. بازدید از منطقه ناهارخوران و گورستان یا زیارتگاه خالد نبی است. این گورستان در فاصله ۹۰ کیلومتری شمال شرق شهرستان گنبد کاووس و ۵۵ کیلومتری شمال شرق شهرستان کلاله و نزدیک کوه معروف گوگجه داغ در مسیری کاملا کوهستانی قرار دارد. نزدیک آی تمر از توابع بخش مراوه تپه و بر فراز قله کوه واقع شده‌است. قدمت منطقه خالد نبی به بیش از هزار سال قبل (دوران پارینه‌سنگی) برمی‌گردد که از دو بخش زیارتگاه خالد نبی و گورستان (مقبره‌های سنگی) تشکیل شده است.

 

 

خالد نبی کیست؟

مقبره خالد نبی متعلق به خالد بن سَنان است که بر اساس روایات یکی از چهار پیامبری بود که در حد فاصل دوره‌ی حضرت عیسی و پیامبر اسلام زندگی می‌کرد. خالد بن سنان در سرزمین عدن در یمن متولد شد و برای ترویج و ارشاد به ترکیه و نواحی جُرجان (گرگان) وارد شد تا مردم را به شریعت موحدانه ابراهیم ذبیح الله دعوت کند.

مقبره خالد نبی

مقبره خالد نبی در واقع یک چهارطاقی کوچک مربع شکل با گنبد سبز مخروطی است که در کنار آن بقعه چوپان آتا و بقعه عالم بابا قرار دارد. این زیارتگاه سال هاست که یکی از مراکز عبادی مهم ترکمن ها است و مردم محلی اعتقاد بسیاری به معنویت این مکان دارند.

 

 

گورستان خالد نبی

با وجود کاوش های باستان شناسی هنوز اطلاع دقیقی از زمان ساخت گورستان خالد نبی در دست نیست اگرچه برخی پژوهشگران معتقدند که قدمت این قبرستان به دوران پارینه سنگی بر می گردد، اما آنچه مسلم است این گورستان نشان دهنده شیوه تدفین بومیان جرجان و اُترُک (ترکمن) است. نخستین بار سیاح و نقاش اسکاتلندی به نام جیمز بیلی فریزر در سال 1838 در جریان سفر خود به ایران به معرفی گورستان خالد نبی اقدام کرد. در این گورستان حدود 600 سنگ ستونی با ارتفاع بیش از 2 متر در مکان های مختلف قرار دارند. گفته می شود دو نماد استفاده شده در گورستان برای تفکیک قبرهای مردان از زنان استفاده می‌شد.

بهترین زمان بازدید از گورستان خالد نبی

ماه های فروردین و اردبیهشت

آدرس دقیق گورستان خالد نبی گنبد کاووس

ایران، گنبد کاووس، جاده گنبد کاوس به شهرستان کلاله، بقعه خالد نبی
۱۱۹۹ منابع : فاینداتور / فاینداتور
نظرات کاربران
دیدگاه
Loading