تور خارجی و تور داخلی ارزان قیمت در توریابی
چگونه در ماه رمضان سفر کنیم؟

چگونه در ماه رمضان سفر کنیم؟

خیلی از گردشگران ماه رمضان را برای سفر به مقاصد مختلف گردشگری انتخاب می کنند. بعضی سعی دارند خود را برای زیارت به شهرهای زیارتی مانند مشهد، کربلا، قم برسانند و بسیاری دیگر از فرصت این ماه برای آشنایی با رسوم و نحوه برگزاری مراسم در کشورهای مختلف مانند ترکیه، مالزی، تایلند، هند و سایر کشورهای مسلمان نشین استفاده می کنند. با توریابی همراه باشید تا آداب سفر در ماه رمضان به چند کشور از جمله ایران، ترکیه،مالزی، دبی و تایلند را معرفی کنیم.

 

ماه مبارک رمضان در مشهد مقدس، همه چیز درباره ماه رمضان درحرم امام رضا

اگر تا به حال رمضان را در مشهد، در جوار امام هشتم سپری نکرده اید، اوقاتی متفاوت تر از همیشه را از دست داده اید. ماه مبارک رمضان در جوار حرم امام رضا حس و حالی شبیه به عید است چرا که برای این ایام مبارک همه آماده می شوند و و مراسم ختم قرآن برگزار می‌شود. علاوه بر این، در این ماه مبارک روزداران مهمان سفره افطاری پهن شده در حیاط حرم امام هشتم، امام رضا علیه سلام هستند. روزداران و مسلمانان به وقت افطار در حرم مطهر رضوی روزه خود را باز می کنند و به دعا مشغول می شوند.

مراسم های ماه رمضان در حرم امام رضا (ع):

-مراسم ختم قرآن در حرم امام رضا در ایام ماه مبارک رمضان
-پیش خوانی ماه رمضان در مشهد مقدس
-شبنشینی در حرم امام رضا در شب های ماه رمضان
-نمایشگاه مواد غذایی در ماه رمضان مشهد مقدس
-برگزاری افطاری حرم
-برگزاری مجالس مباحثه و تقسیر قرآن

ماه رمضان در ترکیه، آیا در رمضان به ترکیه سفر کنیم؟

اگر در این فکر هستید که ترکیه می تواند مقصد مناسبی برای سفر شما در ماه رمضان باشد باید به بدانید که در این کشور ضمن رعایت قوانین مرتبط با ماه مبارک رمضان خدمات به گردشگران متناسب با قوانین ارائه می شود. اما چند نکته مهم سفر به استانبول در رمضان:

-مناطق شنا در ماه رمضان کمتر شلوغ خواهد شد چرا که افراد روزه‌دار مجاز به شنا کردن نیستند.
-اکثر رستورانها منوها یا بسته‌های ویژه رمضان را عرضه می‌کنند. گردشگران و غیر‌مسلمان‌ها نیز ‌می‌توانند در افطاری‌ها شرکت کنند.
-از خوردن، نوشیدن (و حتی سیگار کشیدن) در خیابان‌ها یا تراسهای عمومی پرهیز کنید.
- غذا و سایر خدمات لازم به گردشگران در محیط های بسته خود رستوران ها و هتل ها ارائه می شود.
- در ماه رمضان پوشش مناسب در معابر عمومی و مکان های گردشگری داشته باشید

- عموما مساجد برای برپایی نمازهای روزانه و نمازهای مستحبی به طور سراسری باز هستند.

ماه رمضان در دبی، در دبی چگونه ماه رمضان برگزار می شود؟

یکی از مهمترین مقاصد سفر دنیا در هر فصل ساب شهر دبی است. در ماه رمضان نیز بسیاری از مسلمانان علاقه مند به سفر که ترجیح می دهند به یک کشور مسلمان سفر داشته باشند به جز کشور ترکیه سفر به دبی را انتخاب می کنند.

نحوه برگزاری مراسم رمضان در دبی:

- اگر طوری سفر می کنید که امکان گرفتن روزه ندارید بهتر است روز قبل برای رزرو غذا اقدام کنید. می توانید از هتل مخل سکونت خود و یا رستوران های ارائه دهنده غذا استفاده کنید.
- تا حد امکان از خوردن و آشامیدن در معابر عمومی خودداری کنید.
-برخی مراکز خرید محلی و رستوران ها ارائه خدمات خود را به بعد از ساعت افطار تا سحر موکول می کنند. بنابراین در ساعات روز خیابان ها خلوت تر است و ساعت کار مراکز کمتر می شود.
- بیشتر مساجد در طی روز برای ورود نمازگزاران باز است و در هنگام افطار سفره های افطار دسته جمعی برگزار می شود.

آیا می شود در ماه رمضان به تایلند سفر کرد؟

بین کشورهای مختلف اسلامی مانند دبی،ترکیه، مالزی، اندونزی درصد مسلمانان در کشور تایلند کمتر است اما همین اقلیت مراسم مرتبط با ماه رمضان را به خوبی و با برگزاری جشن های مذهبی برگزار می کنند. هر دو مسلمانان سنی و شیعه مراسم های خاص خود را دارند اما نکته جالب این است که در این ماه حتی بودایی ها نیز رعایت مسلمانان روزه دار را می کنند. بیشتر جذابیت تایلند در ماه رمضان به برگزاری جشنواره های غذا و برگزاری فستیوال های مذهبی در نزدیکی مساجد مسلمان است و خود تجمع مسلمان برای افطار و برگزاری نماز جماعت برای گردشگران خارجی بسیار جالب است.

مسافرت به مالزی در ماه رمضان

مالزی و کوالالامپور از مهمترین مقاصد سفر در ماه رمضان برای مسلمان هستند. با توجه به اینکه دین رسمی مالزی اسلام است مراسم های باشکوه و سراسری در ماه رمضان برگزار می شود.

- آتش بازی در آغاز ماه مبارک رمضان که تقریبا به صورت یک رسم ملی مالزی و کوالالامپور درآمده است.
-از مساجد صدای تلاوت قرآن و اذان در هنگام نمازهای یومیه پخش می شود.
-مانند کشور عزیزمان ایران که همزمان با نماز های صبح، ظهر و عصر مراسم ختم دسته جمعی قران برگزار می شود.
- عموما سفره های افطار دسته جمعی در کنار مساجد برگزار می شود. هر چند که بسیاری از مردم در شب ها برای افطار و سحر ،سبد های غذایی متناسب با ماه رمضان ارائه می کنند.
- غذاهای مانند "نسی لمک"، "ساتای"، "لاکسا" بیشترین طرفدار را در بین روزه داران مالزی و گردشگران دارند.


۲۶۰۶ منابع : فاینداتور / فاینداتور
نظرات کاربران
دیدگاه
Loading