تور خارجی و تور داخلی ارزان قیمت در توریابی
گنبد سلطانیه زنجان

گنبد سلطانیه زنجان

گنبد سلطانیه زنجان

یکی از مشهورترین دیدنی‌های شهر زنجان گنبد سلطانیه است که مکانی مناسب برای علاقه‌مندان به تاریخ و معماری محسوب می‌شود. بنای گنبد سلطانیه آرامگاه محمد خدابنده اولجایتو می‌باشد او هشتمین پادشاه سلسله‌ی ایلخانیان بود به همین خاطر پس از مرگش آرامگاهی درخور توجه برای وی ساختند که امروزه با نام گنبد سلطانیه شناخته می‌شود.
گنبد سلطانیه بر اساس سبک معماری ایرانی- اسلامی ساخته شد و هنوز هم نمونه‌ای شاخص از این سبک معماری است. اگر تصمیم دارید که تعطیلات نوروزی خود را در زنجان سپری کنید، پیشنهاد توریابی این است که زمانی را برای بازدید از گنبد سلطانیه در نظر بگیرید. این بنا نامش در فهرست جهانی یونسکو به چشم می‌خورد و جزو آثار ملی و جهانی محسوب می‌شود بنابراین بازدید از آن خالی از لطف نیست.
مهمترین بخش آرامگاه گنبد سلطانیه همانطور که از نامش مشخص است، گنبد آن می‌باشد، گنبدی هشت ضلعی و جذاب که عاشقان معماری ایرانی را به سمت خود فرا می‌خواند. بد نیست بدانید که آرامگاه گنبد سلطانیه از قدمی ترین بناهای موجود در ایران است و ساختش به سال 702 هجری قمری باز می‌گردد و به دستور خودِ اولجایتو ساخته شد.
مکان فعلی گنبد سلطانیه در گذشته سلطانیه نام داشت و پایتخت دودمان ایلخانیان به حساب می‌آمد. اگر به سبک معماری ایرانی و یا اسلامی علاقه‌مند هستید، باید بگوییم که ارتفاع این گنبد 48.5 متر و قطر دهانه‌اش 25.5 متر می‌باشد و 8 ایوان و 8 مناره نیز دارد.
از نکات جالبی که در رابطه با گنبد سلطانیه وجود دارد این است که این بنا در گذشته با کاشی‌کاری‌های فوق‌العاده زیبایی پوشانده شده بود اما پس از مدتی آن را با گچ پوشاندند و حالا این کاشی کاری‌ها از چشم بینندگان مخفی باقی می‌ماند.
قیمت ورودی گنبد سلطانیه
3 هزار تومان
آدرس گنبد سلطانیه
زنجان، سلطانیه، گنبد سلطانیه

 

۱۰۸۹ منابع : فاینداتور / فاینداتور
نظرات کاربران
دیدگاه
Loading